Erişilebilirlik

6 Aralık Amerikan Basınından Özetler


6 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:31 0:00

Amerikan basını, geçtiğimiz Cuma akşamı yaşamını yitiren Amerika’nın 41’inci başkanı George H.W. Bush için dün Washington’daki Ulusal Katedral’de düzenlenen törenle ilgili ayrıntıları ana sayfalarından aktarıyor.

Washington Post, George H.W. Bush’un dün Washington’da düzenlenen törende çalkantılı bir dönemin kararlı Amerikan başkanı, mütevazı ve dürüst bir eş ve baba ve sadık bir dost olarak anıldığını yazıyor. Gazete, Kanada eski Başbakanı Brian Mulroney’nin Bush’u “tam bir beyefendi,” konuşmasının sonunda gözyaşlarına hakim olmakta zorlanan oğlu George W. Bush’un ise babasını, “işbirliğini partizanlığın, ailesini ve ülkesini siyasi kabilecilik anlayışının üzerinde tutan bir lider” olarak nitelediğini kaydediyor. Törende konuşan eski senatör Alan Simpson ise Bush’un kamuoyuna söz vermesine rağmen 1990’da vergileri arttırma kararı almasını, kişisel siyasi çıkarlarını gözetmek yerine ülkesinin iyiliğini düşünen bir lider olmasından kaynaklandığını söyledi. Gazete, 41’inci Başkan’ın ölümünün aynı zamanda uzun yıllar boyunca Bush ailesiyle özdeşleşen, mali açıdan muhafazakar, sosyal açıdansa ılımlı Cumhuriyetçi Parti’nin sonu anlamına geldiği yorumunda bulunuyor. Donald Trump’ın milliyetçi öfkesinin ve yerleşik düzen karşıtı önceliklerinin Amerika’nın siyasi geleneklerinin ve değer yargılarının yerini aldığını vurgulayan gazete, cenaze töreninde Başkan Trump ve selefleri arasındaki gözle görülür gerginliğin de dikkatlerden kaçmadığını yazıyor.

New York Times ise 50 akademik kurumdan yüz uzmanın katılımıyla oluşan Küresel Karbon Projesi’nin yayınladığı raporun ayrıntılarına yer veriyor. Gazete, rapora göre karbon emisyonlarının 2018’de yüzde 2,7 oranında artmasının beklendiğini yazıyor. Habere göre karbon emisyonları, üç yıl boyunca sabit seyrettikten sonra geçen yıl yüzde 1,6 oranında artmıştı. Rapor, yaklaşık 200 ülkeden delegelerin Paris İklim Anlaşması altında atılacak bir sonraki adımları değerlendirmek üzere Polonya’da bir araya gelmelerinden hemen önce yayınlandı. Anlaşmaya imza atan birçok ülke, karbon emisyonunu azaltmak amacıyla koydukları hedeflere ulaşmakta zorlanıyor. Küresel Karbon Projesi’nin değerlendirmesi, iklim değişikliğinin en ciddi etkilerini bertaraf etmek için kaydedilmesi gereken ilerlemelerin sağlanamadığına ilişkin, son aylarda yayınlanan üçüncü büyük bilimsel rapor. Küresel Karbon Projesi’ne göre başta Çin, Amerika ve Hindistan olmak üzere atmosferde sera etkisi yaratan karbon salımı, 2018’de 37,1 gigatonu bulacak. Rekor miktardaki bu emisyon miktarı, New York’taki Empire State binasının ağırlığının 100 bin katına eşit. Uzmanlar, bazı piyasalarda kömürün popülaritesini yitirmesine rağmen petrol ve doğalgaza olan talebin attığını kaydediyor. Rapora göre güneş ve rüzgar gibi enerji kaynaklarının kullanımı artmaya devam etse bile yenilebilir bu kaynaklar, fosil yakıtların neden olduğu karbon salımını dengelemeye yetmiyor.

Wall Street Journal ise Çin teknoloji devi Huawei’nin mali işler sorumlusu Meng Wanzhou’nun, İran’a yönelik ekonomik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle Amerika’nın talebi üzerine Vancouver’da Kanadalı yetkililer tarafından tutuklandığını bildiriyor. Kanada Adalet Bakanlığı Sözcüsü, yaptığı açıklamada, Amerika’nın, 1 Aralık’ta tutuklanan Wanzhou’nun iadesini istediğini söyledi. Huawei firmasının kurucusunun kızı olan Men Wanzhou aynı zamanda firmanın yönetim kurulu başkan yardımcılığını da yürütüyor. Gazeteye göre bu gelişme, zamanlama olarak Amerika ve Çin ilişkilerinin kritik bir dönemece girdiği sürece denk geldi. Gerek karşılıklı ek gümrük tarifesi uygulamalarının yarattığı tartışmalar, gerekse Çin’in Amerikan teknoloji firmalarından fikir hırsızlığı yaptığı suçlamaları, iki ülke arasındaki gerginlikleri körüklüyor. Amerika, Çin teknoloji firması Huawei’yi, Çin Hükümeti’yle bağları olduğu iddialarından ötürü bir “ulusal tehdit unsuru” olarak kabul ediyor. Trump Yönetimi geçtiğimiz yıl Huawei’nin Amerikan topraklarında iş yapmasını kısıtlamak için bir dizi önlem almış ve müttefiklerini de benzer önlemler almaya davet etmişti.

XS
SM
MD
LG