Erişilebilirlik

Amerikan Borsaları Günü Rekor Yükselişle Kapattı


Amerikan S&P 500 ve Nasdaq endeksleri, Salı gününü rekorla kapattı. Geçen hafta başlayan ve şu ana kadar beklentilerin üzerinde gelen çeyrek raporları piyasaları hareketlendirdi ve endekslerinin tekrar rekor seviyeye çıkmalarını sağladı.

Son yedi ayda oldukça sert düşüşler yaşayan S&P 500, 20 Eylül’den bu yana en büyük kazanımını elde etti ve günü 2,930 puan yukarıda kapattı. Endeksin geçen aralıkta yüzde 20’lik sert düşüşü, Amerika’da durgunluk beklentilerini tetiklemişti.

Geçen hafta boyunca başta bankacılık sektörü olmak üzere 220 şirket çeyrek raporlarını açıkladı. Bunların arasında, S&P 500’de işlem gören şirketlerin %80’i de bulunuyor ve gelen raporların beklentilerin oldukça üzerinde olması ve bir önceki çeyreğe oranla açıklanan raporlar, şirketlerin Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşına ve küresel ekonomik gerilemeye karşı gerekli önlemleri aldıkları yönünde yatırımcılara önemli veriler sunuyor.

Amerika’nın en büyük üç endeksi yılbaşı döneminden bu yana %25 oranında yükseldi ve gelen raporlara bakılırsa Amerikan ekonomisi şimdilik kriz olasılığından uzaklaştı.

Yatırımcılar için diğer önemli bir unsur da ekonomik veriler. Her ne kadar haftaya hızlı bir başlangıç yapılsa da aslında bu haftaya damgasını vuracak olan veri Cuma günü açıklanacak. Amerikan ekonomisinin birinci çeyrek gayri safi yurtiçi hasılası şirketlerin çeyrek raporları kadar olumlu gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Uzmanlar Ocak ayında hükumetin kapalı kaldığı süreye dikkat çekiyor ve GSYH’nin bu yüzden beklentilerin altında gelebileceğini öne sürüyor.

Bu hafta çeyrek raporlarını açıklayacak şirketler arasında teknoloji sektörünün devleri Amazon, Facebook ve Microsoft, davası New York Güney Bölgesi Mahkemesi’nde devam eden Elon Musk’in şirketi Tesla, Avrupa bankaları Deutsche Bank, UBS, Barclays ve ardından Japonya Merkez Bankası, Kanada Merkez Bankası ve Rusya Merkez Bankası bulunuyor. Japonya Başbakanı Çarşamba günü Avrupalı liderlerle buluşuyor ve ardından Perşembe günü Başkan Donald Trump’la görüşmeye gelecek. Bu görüşmeden çıkacak sonuçlar da yine piyasalar için büyük önem taşıyor.

Hisse endeksleri dışında hammadde piyasasına baktığımızda petrol fiyatlarının yükseldiğini görüyoruz. Başkan Trump’ın Venezuela ve İran’a uyguladığı yaptırımlar etkisini göstermeye başladı. Trump yönetimi İran’ın petrol ihracatını “sıfıra indirmeyi” planladığını açıkladı ve OPEC üyesi ülkenin hiçbir ülkeye petrol satmaması için yaptırımlara gidileceğini bildirdi.

Başkan Trump konuyla ilgili attığı Twitter mesajında, “Suudi Arabistan’ın ve diğer OPEC ülkelerinin” yeterli petrol çıkardığını, İran’a ihtiyaç olmadığını da belirtti. Petrol fiyatları bu açıklamaların ardından %0,7 oranında değerlendi ve pazartesi günü 65 dolardan işlem gördü. Bu yılbaşından döneminden bu yana %54’lük bir yükseliş oldu.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

New York metrosunda raylara itilen Türk kadın ABD gündeminde - 26 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG