Erişilebilirlik

Amerikan ve Avrupa Borsaları Toparlandı


Amerikan ve Avrupa Borsaları Toparlandı

Amerikan ve Avrupa borsaları, birgün önceki düşüşten sonra yükseliş gösterdi.

Amerikan hisse senedi endeksleri yüzde dört ile beş arasında yükselirken Londra, Paris ve Frankfurt borsaları da yaklaşık yüzde üç oranında artışla kapandı.

New York borsasındaki yükselişe işsizlik sigortası için başvuranların sayısının beklenenin altında düşmesi yolaçtı. Nisan’dan beri azalan işsizlik sigortası başvuruları geçen hafta son dört ayın en düşük düzeyine indi.

Başkan Barack Obama Michigan’da yaptığı konuşmada borsalardaki iniş çıkışların Amerikalıları huzursuzlandırdığını ve tasarruflarını olumsuz etkilediğini belirtti. Obama borsalardaki dalgalanmayı kısmen Avrupa’daki borç krizi gibi Amerika’nın kontrolü dışındaki faktörlere bağladı.

Başta Fransa olmak üzere Avrupa hükümetlerinin borçlarının bankalara yayıldığı haberler üzerine yatırımcılar banka hisse senetlerini hızla satışa çıkarmıştı.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Christian Noyer, yatırımcılara Fransız bankacılık sektörünün sağlamlığı konusunda güvence verirken son raporların bankaların mali durumunun güçlü olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Bu açıklama ve Amerikan borsasındaki yükseliş, birgün önce yüzde 15 oranında düşüş gösteren Fransa’nın en büyük ikinci bankası Societe General’in hisse senetleri yüzde dört arttı.

Amerikan borsasındaki yükseliş, Asya pazarlarını da olumlu etkiledi ve kapanırken açılıştaki düşüşü sınırladı.

XS
SM
MD
LG