Erişilebilirlik

Amerikan Ekonomisi Düzeliyor mu?


Amerikan Ekonomisi Düzeliyor mu?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00
Amerika’da iş piyasası istikrarını koruyor. Geçtiğimiz ay işgücüne 155 bin kişi daha katıldı. Aralık ayındaki istihdam rakamları işsizlik oranını azaltmaya yetmese de uzmanlar Washington’daki mali uçurum tartışmalarının ve siyasi çekişmelerin işverenleri korkutmadığı görüşünde. Ancak siyasetçiler daha büyük bir bütçe tartışmasıyla karşı karşıya kalabilir.

Özel sektör istihdam sağlamaya devam etti.

İnşaat firmaları 30 bin işçiye iş imkanı sağlarken üretim sektörü 25 bin, profesyonel ve idari hizmetler sektörüyse 19 bin yeni eleman aldı.

American Enterprise Enstitüsü’nden ekonomist Phil Swagel’a göre, hükümet verileri Amerikan ekonomisinin istikrarlı bir yola girdiğini doğruluyor: ”Ekonomik iyileşme çok hızlı ilerlemiyor ama yeni iş alanları açılıyor. Orta derecede bir iyileşme sözkonusu. Ekonomi henüz herkesin gelirlerinin yükseldiğini ya da iş bulmanın kolaylaştığını hissedeceği kadar güçlü değil.”

Bu kazanımlara rağmen işsizlik oranı değişmeyerek yüzde 7,8‘lik seviyede kaldı. Borsa endeksleri bu durumdan olumsuz etkilenmedi.

Phil Swagel’a göre, Washington’daki mali uçurum tartışmaları ekonomik iyileşmenin daha hızlı ilerlemesini ve işsizlik oranının azalmasını engellemiş olabilir: ”Washington’daki siyasi çekişmelerin yol açtığı belirsizlik olmasaydı ayda 200 ila 250 bin kişi işe girmiş olabilirdi.”

Çekişmeler henüz bitmedi. Bundan sonra tartışmalar, 16 trilyon dolarlık ulusal bütçeye odaklanacak. Kongre, borç tavanını yükseltme tartışmalarına hazırlanırken Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’a göre yeni bir düello yaklaşıyor: ”Hükümetimiz çok borçlandı. Ekonomimiz yeterince istihdam sağlayamıyor. Bunlar birbirinden bağımsız sorunlar değil.”

Cumhuriyetçiler borç tavanı yükseltilirse harcamalarda kesintiye gidilmesini istiyor.

Ancak Başkan Obama borç tavanını pazarlık konusu yapmayacağını söylüyor.

2011‘deki borç tavanı tartışmaları o kadar çekilmeli geçmişti ki Amerika’nın kredi notu ilk kez düşürülmüştü.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG