Erişilebilirlik

Bernanke: ‘Ekonominin Canlanması İçin Daha Fazla Önlem Alacağız’


Bernanke: ‘Ekonominin Canlanması İçin Daha Fazla Önlem Alacağız’

Amerika Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, ekonominin canlandırılması için Merkez Bankası’nın daha fazla önlem alacağını söyledi.

Bugün bir Merkez Bankası’nın bir toplantısında konuşma yapan Bernanke, ne tür adımlar atacaklarını net olarak açıklamadı, ancak piyasalara kaynak sağlayabileceklerini belirtti.

Amerika Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke Amerikan ekonomisinde işsizliğin yüksek olduğunu; büyümenin de yavaş olduğunu vurguladı.

Amerikan ekonomisinin beklenenden daha yavaş büyümesi ekonomik durgunluktan çıkışın gecikebileceği yolundaki kaygıları arttırdı.

Bugün Ticaret Bakanlığı Amerikan ekonomisindeki büyümenin yavaşlamaya devam ettiğini açıkladı. Ticaret Bakanlığı raporuna göre Amerikan ekonomisi Nisan – Mayıs aylarında yüzde 1,6 oranında büyüme kaydetti. Bu oran daha önceki tahminlerin gerisinde olduğu gibi ekonomik toparlanmanın yavaşladığına işaret ediyor.

Ekonomik büyümenin Amerikalıların giderek daha fazla ithal ürüne yönelmesi ve yerli ürünleri daha az satın alması nedeniyle yavaşladığı belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG