Erişilebilirlik

Amerikan Ordusu Somali’de İki Rehineyi Kurtardı


Amerikalı Jessica Buchanan ile Danimarkalı Poul Hagen Thisted
Amerikalı Jessica Buchanan ile Danimarkalı Poul Hagen Thisted

Üç ay önce Somali’de kaçırılan biri erkek biri kadın iki rehine Amerikan komandoları tarafından kurtarıldı

Haberlere göre, Somali’nin orta kesimlerinde bu sabaha doğru yapılan operasyonda Amerikalı Jessica Buchanan ile Danimarkalı Poul Hagen Thisted özgürlüğüne kavuştu.

Operasyonun başarıyla sonuçlandığını açıklayan Başkan Barack Obama baskına katılan komando birliğine teşekkür etti; Amerika’nın vatandaşlarının kaçırılmasına asla göz yummayacağını vurguladı.

Galkayo kentinde kaçırılan Buchanan ve Thisted, çatışma bölgelerindeki mayınları temizleyen Danimarka Mülteci Yardım Vakfı adlı kurumda çalışıyordu.

Amerikalı yetkililer operasyona birkaç helikopterin katıldığını ve gece karanlığında çıkan çatışmada en az 9 militanın öldürüldüğünü açıkladı.

Batı ülkelerinin aldığı önlemler nedeniyle Aden körfezinde gemi kaçırmak giderek zorlaştıkça Somalili korsanlar fidye için adam kaçırmaya başladı. Son aylarda Somali ve Kenya’da meydana gelen adam kaçırma olaylarından şeriatçı el Şabap örgütü sorumlu tutuluyor.

Amerika son aylarda Somali’deki el Şabap militanlarına karşı uzaktan kumandalı uçaklar kullanmaya başlamıştı. Karar, şeraitçi örgütün el Kaide ile ilişkilerini artırmasına bağlanıyor.

XS
SM
MD
LG