Erişilebilirlik

‘Amerikan Petrol Devi İran’la Masaya Oturdu’


Eine Frau haelt am Dienstag (30.11.10) in Berlin fuer eine Fotoillustration eine Lupe vor die Internetseite der Enthuellungsplattform Wikileaks. Die Veroeffentlichung teils geheimer Dokumente durch die Enthuellungsplattform Wikileaks ist nach Auffassung d

WikiLeaks’in yayınladığı kriptolara göre BP, Meksika Körfezi’ndeki petrol felaketinden 18 ay önce Azerbaycan’da da bir facianın eşiğinden döndü, ancak bu bilgi saklandı.

Kriptolara göre Azeri-Çırak-Güneşli petrol yatağında bir sızıntı meydana geldi ancak BP bu bilgiyi hem kamuoyundan hem de petrol hattındaki diğer şirketlerden saklamayı başardı.

WikiLeaks’in sızdırdığı bir başka Amerikan diplomatik kriptosuna göre ise sızıntının sebebi BP’nin kötü çimentolama yapmasıydı. Meksika Körfezi’ndeki sızıntıya da benzer bir sorun yolaçmıştı. Sızıntı, 11 kişinin ölümüne yol açmış ve tarihin en geniş alana yayılan petrol sızıntısı olarak kayıtlara geçmişti.

İngiliz Guardian gazetesinin yayınladığı son kriptolarda Amerikan petrol devi Chevron’la ilgili başka bilgiler de bulunuyor. Belgelerde Chevron’un İran hükümetiyle Irak’ta yapılacak sınır ötesi bir petrol boru hattı projesini görüştüğü de kaydediliyor.

Chevron, Guardian’ın haberi üzerine bir açıklama yayınladı ve böyle bir şeyin gerçek olmadığını ve Amerikan yasalarına aykırı hareket etmediğini bildirdi.

Amerika İran’a ağır yaptırımlar uyguluyor. Bu yaptırımlar uyarınca uluslararası şirketlerden Tahran’la mali anlaşmalara girmemeleri ya da ilişkilerini sonlandırmaları isteniyor.

XS
SM
MD
LG