Erişilebilirlik

Amerika’da Doğal Felaketlerinin Maliyeti Rekor Kırdı


Üç büyük kasırga, şiddetli yangınlar, dolu, sel, hortumlar ve kuraklık…Amerika geçen yıl hava durumuyla ilgili felaketler yüzünden 306 milyar dolar fatura ödedi.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi’ne (NOAA) göre Amerika geçen yıl 16 ayrı felaket yaşadı ve bunların ülkeye maliyeti bir hayli fazla.

NOAA 1980’e kadar geri giderek hava durumundan kaynaklanan milyarlarca dolar maliyetli felaketleri takip ediyor. Maliyetler enflasyona göre düzenleniyor.

Amerika tarihinin en maliyetli beş kasırgasından üçü ülkeyi 2017’de vurdu.

NOAA’ya göre Teksas’ta büyük sel baskınlarına neden olan Harvey Kasırgası 125 milyar dolar maliyetle, 2005 yılındaki Katrina kasırgasından sonra ikinci sırada yer alıyor. Porto Rico’yu vuran Maria Kasırgası’nın maliyeti 90 milyar dolarla üçüncü sırada. Florida eyaletini vuran Irma Kasırgası ise 50 milyar dolar maliyetle beşinci en maliyetli kasırga olarak kayıtlara geçti.

Batıdaki şiddetli yangınlar ise 18 milyar dolarlık hasara neden olarak NOAA’ya göre Amerika’nın yangın maliyeti rekorunu üçe katladı.

Teksas, Florida ve Porto Rico’nun yanı sıra California, Alabama, Tennessee ve Kuzey Carolina, 2017’de 16 hava kaynaklı felakette 1 milyar doların üzerinde zarara uğradı.

NOAA, verileri Teksas Austin’de yaptığı yıllık konferansta açıkladı.

Amerika her yıl ortalama olarak altı tane milyar dolarlık hava felaketi yaşıyor. Bunların maliyeti yıllık olarak 40 milyar doların biraz üzerinde oluyor.

NOAA’nın ikilm gözlem şefi Deke Arndt’a göre bu felaketlerin artmasının nedeni iklim değişikliğine bağlı sel, sıcaklık ve fırtına gibi felaketlerle, binaların nereye yapıldığı, insanların nereye taşındığı ve mülklerinin ne kadar değerli olduğu gibi iklimden bağımsız değişimlerin bir kombinasyonu.

Kurum, 2017’nin 12.6 santigrat dereceyle 48 eyalette en sıcak üçüncü yıl olarak kayıtlara geçtiğini açıkladı. Bu

20’nci yüzyıl ortalamasının 2.6 derece üzerinde. Yalnızca 2012 ve 2016, 2017’den daha sıcaktı.

Arndt, 21 yıldır normal yıllık sıcaklıkların üzerinde seyreden sıcaklıklarla Amerika’nın dünyanın geri kalanıyla aynı ısınma eğilimini gösterdiğini söylüyor. Kömür yakılması, petrol ve gaz salımı, sera etkisi yaratan gazlar, Dünya’nın iklimini değiştiriyor.

2017, 50 eyaletin tümünün arka arkaya ortalama sıcaklıkların üzerinde ısındığı üçüncü yıl oldu.

Beş eyelet, Arizona, Gerogia, Kuzey Carolina, Güney Carolina ve New Mexico şimdiye kadarki en sıcak yılın 2017’de yaşadı.

Sıcaklık kayıtları 1895’e kadar geri gidiyor.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG