Erişilebilirlik

Andrew Mango'ya Veda


Türkiye kitapları ve Atatürk biyografisiyle tanınan ünlü İngiliz yazar Andrew Mango, bu hafta 88 yaşında Londra’da hayatını kaybetti. Mango'nun Atatürk biyografisi, bu konudaki en kapsamlı biyografilerden biri sayılıyor, yazarın Türkiye'yle ilgili eserleri de önemli kaynak kitap özelliği taşıyor

1926 yılında İstanbul'da doğan Mango, İngiliz-Rus kökenli bir aileden geliyor. İstanbul İngiliz Erkek Okulu mezunu olan Andrew Mango, üniversite eğitimini Londra’daki School of Oriental Studies’de Farsça ve Arapça öğrenerek aldı. Çok iyi Türkçe bilen Mango, 1947 yılında İstanbul’dan Londra'ya taşındı ve İran edebiyatı üzerine doktora yaptı.

Mango, 1940'lı yıllarda İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği basın müşavirliğinde çalıştı. 1947’de öğrenciyken katıldığı BBC’de on dört yıl boyunca Türkçe Yayın Bölümü müdürlüğü yaptı. Daha sonra Güney Avrupa ve Fransızca Yayınlar Bölümü Müdürü oldu. Ardından 1986’da BBC’den emekli oldu.

Mango’nun Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili olarak yazdığı "Atatürk - Modern Türkiye'nin Kurucusu" adlı biyografi, Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili en kapsamlı biyografilerden biri sayılıyor.

Andrew Mango’yla ilgili daha geniş bilgiyi Hülya Polat’ın gökkuşağı bloğundaki yeni yazısında bulabilirsiniz.

STÜDYO VOA

Trump yoluna J.D. Vance ile devam edecek – 16 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG