Erişilebilirlik

Angela Merkel Yeniden Partisinin Liderliğine Seçildi


CDU genel başkanlığına yeniden seçilen Almanya Başbakanı Angela Merkel, kurultayın yapıldığı Baden-Württemberg eyaleti Başbakanı Stefan Mappus'tan çiçek alırken

Almanya’da muhafazakar Birlik Partileri ve liberal FDP arasında tam bir yıl önce büyük iddialarla kurulan koalisyon hükümeti, hızla itibar kaybediyor. Kamuoyu anketleri, koalisyona olan desteğin çoğunluğu yitirdiğini, bu arada vatandaşların özellikle Angela Merkel’e yönelik umutlarının hızla tükendiğini ortaya koyuyor. Ekonomik kriz sonrası alınan milyarlarca Euro tutarındaki tasarruf önlemleri, sonu gelmeyen ve muhafazakarları bölen uyum ve İslam tartışmaları ve Alman kamuoyunda çok tartışılan ve protestolara neden olan nükleer santrallerin faaliyet süresinin uzatılması, seçmenlerin Merkel’e tepkisinin artmasına neden olarak gösteriliyor. Birlik Partileri’ne desteğin yüzde 40’lardan yüzde 30’a düştüğü bir dönemde düzenlenen Hıristiyan Demokrat Birlik CDU partisinin kurultayı Başbakan Merkel için bir nevi güven tazeleme ve partisinin desteğini kazanma açısından büyük önem taşıyor. CDU'nun 2000 yılından bu yana genel başkanlığını yürüten Merkel, kurultayda yapılan ve rakipsiz girdiği genel başkanlık seçiminde, delegelerin yüzde 90,4'ünün oyunu alarak parti liderliği görevine bir kez daha seçildi ve partideki konumunu daha da güçlendirdi. Kurultayda yaptığı ve gözlemciler tarafından ‘mücadeleci ve kararlı’ olarak tanımlanan bir konuşmayla partilileri 2011’de yapılacak bir dizi eyalet seçimleri öncesinde birlik olmaya çağıran Merkel, uyum politikası konusuna da değindi. Merkel, Almanya’da yaşamak isteyen göçmenlerin Almanya’nın yasa ve değerlerini kabul etmesi gerektigini, aksi takdirde ceza ve yaptırımların kaçınılmaz olduğunu söyledi. Almanya’daki son İslam tartışmalarına da değinen Merkel, partisinin Hıristiyanlık ve muhafazakarlık gibi değerlerin temsilcisi olduğunu, Almanya’nın ise güçlenen İslam’ı değil, gücü azalan Hıristiyanlık’ı konuşması gerektiğini ifade etti. ABD Başkanı Obama’nın ekonomi politikalarını eleştiren ve AB’nin daha sıkı ortak çalışması gerektiğini savunan Merkel’in bundan önceki kurultay konuşmalarına kıyasla Türkiye’nin AB üyeliğine doğrudan tavır almaması ve bu bağlamda AB’den sadece ‘değerler ve kültürler birliği’ olarak bahsetmesi, kurultaya katılan, CDU çatısı altındaki Türk Alman Forumu sözcüsü Bülent Arslan’a göre, Alman Başbakanı’nın konuya daha ılımlı yaklaşmasının bir sonucu.

Bu arada kurultay kapsamında yapılan seçimlerinde, CDU’nun Türk kökenli Berlin milletvekili Emine Demirbüken, pati yönetim kurulu üyeliğine yeniden seçildi.

XS
SM
MD
LG