Erişilebilirlik

Angelina Jolie BM Özel Temsilciliği Görevinden Ayrıldı


Angelina Jolie
Angelina Jolie

Ünlü film yıldızı ve yardımsever Angelina Jolie’nin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği özel temsilciliği görevinden ayrılacağı açıklandı. Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamaya göre Jolie aktivist olarak çalışmalarına devam edecek.

Açıklamada, 21 yıldır gönüllü olarak üstlendiği görev kapsamında dünya genelinde 60’tan fazla saha görevine katılan ve mülteci kamplarını ziyaret eden Angelina Jolie’nin BM dışında yine mülteciler için çalışmaya devam edeceği ifade edildi.

Angelina Jolie de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Mültecileri ve yerlerinden edilmiş insanları desteklemek için önümüzdeki yıllarda elimden gelen her çabayı göstermeye devam edeceğim. 20 sene boyunca Birleşmiş Milletler sistemi içerisinde yer aldıktan sonra artık benim için mültecilerle ve yerel kuruluşlarla doğrudan çalışma ve çözüm için onların savunuculuğunu yapma zamanının geldiğini hissediyorum” ifadelerini kullandı.

2012’de Türkiye’deki mülteci kamplarını ziyaret etmişti

Angelina Jolie 2012 yılından bu yana BM’nin özel temsilcisi olarak gönüllü bir görev yürütüyordu. Jolie son olarak bu yıl Yemen ve Ukrayna’yı ziyaret etmiş ve yerlerinden edilmiş kişilerle görüşmüştü.

Angelina Jolie 2012 yılında da Türkiye’deki mülteci kamplarını ziyaret etmişti.

Angelina Jolie Türkiye'deki mülteci kamplarını da ziyaret etti.
Angelina Jolie Türkiye'deki mülteci kamplarını da ziyaret etti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Flippo Grandi de yaptığı açıklamada Angelina Jolie’ye teşekkür etti ve onun aldığı karara destek verdiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler verilerine göre her yıl 100 milyondan fazla kişi savaş ve benzeri nedenlerle yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalıyor.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG