Erişilebilirlik

Ani Kalp Durmasını Azaltan Faktörler


Ani Kalp Durmasını Azaltan Faktörler

Sigara içmeyen, sağlıklı bir kiloya sahip, sağlıklı beslenen ve egzersiz yapan kadınların ani kalp durması riskinin yüzde 90 azaldığını gösteren yeni kanıtlar bulundu.

Ani kalp durması genç ya da yaşlı herkesin başına gelebilir. Bu bir kalp krizi değil. Kalp atışının aniden durmasına yol açan mekanik bir sorun. İlk yardım yapılmadığı takdirde bir çok hasta bir iki dakika içinde hayatını kaybeder. Kalp hastalığı ani kalp durmasının birinci nedenlerinden biri. Düzensiz kalp ritmi de riski arttıran bir faktör. Yaş, aşırı kilo ve egzersiz yapmamak da kalp durmasına sebep olabilir.

Kadınlar da erkekler kadar kalp hastalığı riskiyle karşı karşıya, ancak kadın kalp hastaları genelde doktora ya da acil servise başvurmaz.

Stephanie Chiuve Boston'daki Brigham ve Kadın Hastanesi'nde araştırmacı. Chiuve 80 bin kadının 26 yıl boyunca izlendiği bir araştırmanın da yazarlarından: "Amacımız sağlıksız hayat tarzının yol açabileceği ani kalp durmasından ölümleri araştırmaktı."

Katılımcılar sigara, egzersiz, yeme alışkanlıkları hakkında araştırmacıları bilgilendirdi. Araştırmaya gönüllü katılan kadınlardan bazıları kalp hastasıyken bazıları değildi. Chiuve sonuçların her iki grupta da tutarlılık gösterdiğini söylüyor: "Bu gruptaki ani kalp durması ölümlerinin yüzde 81'i sağlıklı bir yaşam tarzı ile önlenebilirdi."

Ancak araştırmanın sonucuna göre sağlıklı bir diyet ve egzersiz sayesinde kilolarını koruyan ve sigara içmeyen kadınlar, ani kalp durmasından ölüm riskini yüzde 92 oranında azaltıyor.

Verilen mesaj gayet açık: Bol Bol meyve ve sebze yiyin ve egzersiz yapın. Doktorlar günde 5 ila 9 ölçü meyve ve sebze yenmesini tavsiye ediyor.Egzersize gelince kardiyolog doktor Paul Thompson ne tür egzersiz yaptığınızın önemi olmadığını vurguluyor: "Egzersiz yapmasanız bile oturmayın, sık sık hareket edin. Sadece ayakta durarak ve masa başında oturmayarak egzersiz yapmış kadar yarar sağlanabileceği kanıtlandı."

Amerika'da ani kalp durmasından her yıl 300 bin kişi ölüyor. Dünya Sağlık Örgütü kalp hastalıklarından her yıl yaklaşık 15 milyon kişinin öldüğünü belirtiyor. Risk faktörlerini azaltma çabaları ne kadar çok sonuç verirse bu ölümlerin de o kadar çabuk azaltılması mümkün. Araştırmanın sonuçları Amerikan Tıp Derneği dergisinde yayınlandı.


XS
SM
MD
LG