Erişilebilirlik

Ankara’da İki Canlı Bomba Kendilerini Patlattı


Ankara’da emniyet güçlerinin gerçekleştirdiği terör operasyonunda polisin “teslim ol” çağrısı üzerine iki intihar eylemcisi, kendilerini patlattı.

Polis operasyonu, Ankara'ya 30 kilometre uzaklıkta bulunan Haymana'daki bir at çiftliğinde sabah 6 sularında yapıldı.

Operasyonun ardından Haymana'daki at çiftliğinde gazetecilere bilgi veren Ankara Valisi Erkan Topaca, saldırganların PKK bağlantısı olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Terör operasyonunun Diyarbakır'dan gelen istihbarat ve Haymana çevresindeki şüpheli şahıs bildirimleri üzerine gerçekleştirildiğini belirten Topaca, “Buradaki bir kulübede bazı şahısların olduğu görüldü. Sabah saatlerinde polisler 'teslim ol' çağrısında bulundu. Buna olumlu cevap vermediler. Daha biz müdahale etmeden kendilerini patlattılar” dedi.

Operasyon sırasında kulübede 200 kilo civarında amonyum nitrat ve plastik patlayıcılar bulundu.

Ankara Valisi üçüncü saldırgan olabileceğini söyledi

Ankara polisi üzerlerindeki bombaları patlatan saldırganların kimliklerini netleştirdi. Polise göre, üzerlerindeki bombayı patlatan saldırganlardan biri 1990 doğumlu Mahide Ataş isimli kadın diğeri ise Bingöl doğumlu Harun Aslan.

Ankara Valisi, bombalı saldırı hedefinin neresi olduğunun henüz saptanmadığını ifade etti:

“ Arkadaşlarımızın şüphelendiği üçüncü bir kişiyi tespit etmeye çalışıyoruz. Amaçları neresiydi o konuda çok kesin bir şey söylemek mümkün değil. Kendi kendilerini patlattılar. Bir eylem önlenmiş oldu. Otomobilde bu saldırıda kullanacaklardı muhtemelen. Otomobil de son bir iki gün içerisinde satın alınmış. İlginç olan bu araca Türk bayrağı asmışlar. Kendilerini kamufle etmek için Türk bayrağı asmak suretiyle bu hazırlıkları yaptıklarını düşünüyoruz.”

Bozdağ: Muhtemelen Ankara'ya saldıracaklardı

Olay sonrası hükümet adına ilk eğerlendirme Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan geldi. CNN Türk'te yayınlanan bir programa konuk olan Bozdağ, muhtemel hedefin Ankara olduğunu belirtti.

Adalet Bakanı, "Büyük bir felaket önlendi. Muhtemelen Ankara'ya saldıracaklardı. Tüm emareler terör örgütü PKK'yı işaret ediyor. Ancak net bilgiler geldikçe kamuoyu bilgilendirilecektir. Korku ve panik atmosferi yaratmaya gerek yok" dedi

Bekir Bozdağ, güvenlik güçlerinin bugüne kadar önlediği birçok terör eyleminin de tedirginlik yaratmamak için kamuoyuyla paylaşılmadığını ifade etti.

"Güvenlik güçlerimiz sadece Ankara'da etkisiz hale getirilen canlı bombaları değil, bunun dışında henüz kamuoyuna mal olmamış pek çok bombalı araç eylemi ve başka eylemlere hazırlanan terör mensuplarını da yakalıyorlar. Türkiye bulunduğu bölge itibarıyla çok kritik bir noktada. 910 kilometrelik bir Suriye sınırı var. Suriye'de yaklaşık 5 yıldır süren bir iç çatışma var. Irak'ta 2003'ten beri süren bir kargaşa, kaos ve çatışma söz konusu. Tabii buralardan Türkiye'ye dönük terör doğuran kaynaklar da var."

Ankara'da gar çevresinde toplu eylem ve gösteriler yasaklandı

Polis, intihar eylemcilerinin 10 Ekim 2015’te Ankara Garı’ndaki terör saldırısının yıldönümünde intihar saldırısı yapma ihtimali üzerinde duruyor.

Bu arada Ankara Garı ve çevresinde her türlü eylem ve gösteri yasaklandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden dün akşam yapılan açıklamada sembolik anmaya izin verileceğini belirtildi.

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG