Erişilebilirlik

Ankara’daki Saldırının Sorumlusu Kim?


Ankara'daki Bombalı Saldırı İstanbul'da Protesto Edildi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Ankara’da yaşanan terör saldırısının ardından çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ve HDP’nin çağrısı ile Taksim’de yüzlerce kişi terörü lanetlemek için yürüyüş gerçekleştirdi. İŞİD ve hükümet karşıtı sloganlar atan protestocular barış çağrısında bulundular. (Video: Tan Çetin)

Başbakan Davutoğlu, Ankara’daki bombalı saldırıyla ilgili olarak IŞİD, PKK ve DHKP-C üzerinde durduklarını açıkladı. DİSK ve HDP ise en az 95 kişinin öldüğü bombalı saldırılardan hükümeti sorumlu tutuyor.

Türkiye, en az 95 kişinin öldüğü Ankara’daki bombalı saldırıdan sonra ulusal yas ilan etti. Açıklama Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan geldi:

‘‘Bugün aldığımız kararla Cumhurbaşkanımızla da görüştük, terör saldırılarında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız, şehitlerimiz için üç gün ulusal yas kararı aldık.’’

Davutoğlu, DİSK ve KESK öncülüğünde Ankara’da düzenlenen ‘Barış Emek ve Demokrasi Mitingi’ne katılmak üzere Ankara Garı önündeki HDP kortejinin içinde gerçekleşen bombalı saldırının Türkiye ve demokrasiyi hedef aldığını söyledi. PKK, IŞİD ve DHKP-C örgütlerinin şüpheli örgütler olduğunu ve Emniyet’in iki canlı bomba üzerinde durduğunu söyleyen Başbakan, Selahattin Demirtaş’ı eleştirdi.

Davutoğlu: ‘Demirtaş, ülkeyi yangın yerine çevirmek istiyor’

‘‘Bu nasıl bir anlayıştır, 'devlet yaptı' diyor. 3 aydır şehit edilen onca askerimiz varken, siviller varken onları görmezden gelip bugün bu saldırıyı yapanlar konusunda hükme varıp bir de devleti suçlu göstermek bir genel başkana yakışmaz. Yaptığı açık tahriktir, yine aynı oyunun içinde. PKK onların hayatını karartan bir yapıdır. Halkı sokağa dökmeye çalışıyor. Demirtaş'ın vicdanı ve izanı kelepçelenmiştir. Demirtaş'ın açıklamalarında vahim unsurlar var. Demirtaş'ın meselesi bu yangını ülke yangınına çevirmek.’’

Başbakan, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli ile ayrı ayrı veya birlikte görüşmeye hazır olduğunu da belirtti.

Arzu Çerkezoğlu: ‘Başkentte katliam yaşanıyorsa sorumlu iktidardır’

Barış, Emek ve Demokrasi Mitingi’ni tertip eden örgütlerden DİSK’in genel sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Başbakan Davutoğlu ve hükümetin bu katliamın sorumluluğunu üstlenmemesini eleştirdi.

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan DİSK Genel Sekreteri, ‘‘Bu miting izinli, başvurusu yapmış bir mitingdi. Emniyet bütün güvenliği arama noktaları tespit etti. Buna rağmen Türkiye’nin başkentinde katliam yaşanıyorsa sorumluluk iktidardır. 7 Haziran seçim sonuçlarını yok sayan ülkeyi savaş ve kaosa sürükleyen bir iktidar var. ‘İster kabul edilsin, ister edilmesin rejim değişmiştir’ diyen bir anlayış var. Bu nedenle bu bombaları kimin patlattığından çok Türkiye’yi bu sürece mahkum edenler sorumludur. Başbakan’ın bunu birilerine ihale etmek istemesi talihsiz bir açıklamadır” dedi.

DİSK, üç gün yas iki gün genel grev ilan etti

7 Haziran seçimlerinden bu yana Lice, Cizre, Silvan, Nusaybin gibi kentlerde devlet güçlerinin operasyonlar düzenlediğine dikkat çeken Arzu Çerkezoğlu, Ankara saldırısının büyük bir kayıp ve travma olduğunu ifade etti.

Çerkezoğlu, DİSK’in üç gün ulusal ilan ettiğini, tüm toplumu siyah giyinmeye davet ettiğini ve haftanın ilk iki günü genel grev ilan ettiğini söyledi.

İçişleri Bakanı: ‘Güvenlik zafiyeti yok’

Başbakan’dan iki saat önce patlamanın gerçekleştiği alana yaptıkları ziyarette halkın tepkisiyle karşılaşan Adalet Bakanı Kenan İpek, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve İçişleri Bakanı Selami Altınok basın toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin “Kamuoyunda güvenlik zafiyeti olduğu konuşuluyor. İstifa olacak mı?” şeklindeki sorusuna “Güvenlik açığıyla alakalı hiçbir şey söz konusu değildir. Miting Sıhhiye Meydanı'ndadır ve miting alanının etrafı bariyerlenmiştir, miting alanına girişlerde arama yapılacaktır. Miting alanı dışındaki herhangi bir alanda, insanların farklı illerden gelip miting alanına yürüme anında meydana gelmiştir. Ona rağmen Ankara Valiliğimiz ve emniyetimiz mekan ve zemin aramalarını yapmıştır, orada da görevlilerimiz vardır. Mitingle alakalı bir güvenlik zafiyetinin olduğunu düşünmüyorum” yanıtını verdi.

Ayhan Bilgen: ‘Burada ihmal ve zafiyet yoksa sistematik ve kasıtlı bir operasyon yapılmıştır’

Halkların Demokratik Partisi Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ise İçişleri Bakanı’nın sözlerinin ‘güvenlik zafiyeti yoktur’ açıklamasının kabul edilmez olduğunu söyledi.

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Bilgen, ‘‘Böyle büyük bir katliamda ya ihmal ya kasıt vardır. Devleti ihmal ve zafiyet yok diyorsa burada sistematik kasıtlı bir operasyon gerçekleşmiştir. Sorumlusu yoksa devlet nezdinde muhatabı yoksa o zaman operasyon başarılı olmuştur. Bu açıklamalar topluma insan hayatının hiçbir değerinin olmadığını söylüyor. Sokakta insanlar katlediliyorsa bunun sorumlusu siyasal iktidardır” dedi.

RTÜK yayın yasağı koydu; birçok kentte protesto eylemi yapıldı

Bombalı saldırının ardından İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır olmak üzere birçok kentte protesto eylemleri düzenlendi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun aldığı yayın yasağı ise medyada pek kabul görmedi. Tüm televizyonlar özel yayınlarla saldırıyı ekranlarına taşıdı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG