Erişilebilirlik

Ankara’dan Temsilciler Meclisi Kararına Tepki


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında Büyükelçilik konutu önünde cumhurbaşkanlığı korumalarının da karıştığı kavganın Temsilciler Meclisi’nde kınanmasına Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

Konuyla ilgili olarak sorulan soruya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu verdiği yanıtta “ABD yasama organlarının konuyu tahrif etmeye ve siyasileştirmeye yönelik bu adımları yapıcı değildir. Bu, Türkiye ile ABD arasındaki ittifak ve ortaklık ruhuna da aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Müftüoğlu, benzer bir karar tasarısının, geçtiğimiz hafta Senato’nun Dış İlişkiler Komisyonu’na sunulduğunu da hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta Washington ziyareti sırasında Türk Büyükelçilik konutu önünde Erdoğan’ı karşılamaya gelenlerle, protesto edenler arasında tartışma yaşanmış olaya Cumhurbaşkanlığı korumaları da karışmıştı. Çıkan kavgada ikisi ağır 11 kişi yaralandı. Kavga Amerika Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda bir süre önce görüşülmüş ve Türkiye’nin kınanması ile ilgili bir karar tasarısı sunulmuştu.

Komisyondan geçen karar dün de Temsilciler Meclisi’nde oylanarak kabul edildi. Meclis Başkanının oylamayı sesli olarak yaptığı oturumda üyeler “Evet” ya da “Hayır” şeklinde görüş belirttiler. Oylama, “Evet” oylarının farklı çoğunluğu ile sonuçlandı ve tasarı kabul edildi.

Kararla Türkiye, cumhurbaşkanlığı korumalarının kavgaya karıştığı ve protestoculara şiddet uygulandığı gerekçesi ile kınanıyor. 354 sayılı kararda ayrıca kavgaya karışan Türk koruma görevlilerinin diplomatik dokunulmazlıklarının kaldırılması amacıyla Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın girişimde bulunması talep ediliyor.

XS
SM
MD
LG