Erişilebilirlik

Ankara ve Berlin Arasında Yeni TV Krizi


Ankara ile Berlin arasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı özellikle basın özgürlüğü ihlalleri konusunda eleştiren ve televizyon kanalı NDR’deki Extra 3 adlı programda yayınlanan mizahi şarkı yüzünden başlayan diplomatik kriz sürerken, ZDF Neo adlı televizyon kanalında Erdoğan’a ağır hakaretler içeren bir başka programın yayınlanması tepkilere neden oldu.

Söz konusu ‘Erdowie, Erdowo, Erdogan’ adlı şarkı yüzünden Türkiye’nin Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann’ın geçen hafta Ankara’da Dışişleri'ne çağrılarak nota vermesini eleştiren Jan Böhmermann adlı kabare sanatçısı, kendi sunduğu ‘Neo Magazin Royale’ adlı programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik bir şiir okudu.

Cumhurbaşkanına ağır hakeretler içeren küfürlü şiir, yayınlandıktan sonra ZDF’in YouTube kanalına yerleştirildi, ancak Türk kuruluşlarından ve sosyal medyadan gelen tepkiden sonra hem ZDF kanalının hem de Youtube sayfasından silindi. Konuyla ilgili açıklama yapan bir ZDF yetkilisi, ‘Programın içeriğinin ZDF’in mizah anlayışı ile bağdaşmadığını saptadıklarını, bu yüzden arşivden silme kararı aldıklarını’ duyurdu.

Programın yayınlanmış olmasını ‘Irkçılığın sınırını zorlayan bir durum’ olarak tanımlayan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, komedi adı altında yapılan programın Türk toplumunu rencide eden ve aşağılayan bir karalama kampanyasına dönüştüğünü ifade etti. Karslıoğlu ‘Aynı şeyi İsrailli bir politikacıya yapabilirler mi? Mümkün değil. Bu program aşağılık bir olay ve zevksizliğin son aşaması’ şeklinde görüş belirtti.

Öte yandan AKP’ye yakın Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) üyesi kalabalık bir grup, merkezi Mainz kentinde bulunan ZDF binasının önüne siyah çelenk ve protesto mektupları bıraktı.

Bu arada bugün çıkan Der Spiegel dergisinin kapağında da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hicveden bir karikatürün yer alması iki ülke arasındaki diplomatik krizin sürmesine neden olacak bir durum olarak nitelendi. ‘Korkunç dost-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özgürlük ve demokrasiye karşı seferberliği’ başlığını taşıan kapakta, Cumhurbaşkanı Erdoğan, sol yumruğunu sıkıp kızgınlıkla sallayan ve bağıran bir şekilde gösteriliyor.

Üzerinde Almanca ‘özgür basın’ yazan gazete kağıdından yapılmış bir uçak ise Cumhurbaşkanının beline saplanmış şekilde gösteriliyor. Aynı karikatürde Başbakan Merkel, elinde Euro dolu bir bavul tutan ve gözlerini kapatan bir unsur olarak yer almış. Dergide konuyla ilgili geniş yazı ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocukluğundan başlayarak bugünkü siyasi kariyerini ele alıyor.

Son günlerde Ankara ile Berlin arasında oluşan diplomatik gerilimin, Başbakan Merkel’in 17 Nisan’da yapacağı Kilis ziyaretinde meslektaşı Başbakan Devutoğlu ile ikili görüşmelerde dile getirilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Merkel, Davutoğlu ile birlikte Suriyeli sığınmacılar için Kilis’te Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye verdiği 3 milyar Euro’dan yararlanarak yapılan eğitim ve sağlık merkezinin açılışına gidecek.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG