Erişilebilirlik

Antalya Büyükşehir Belediyesi Altın Portakal Film Festivali'ni iptal etti


Golden Orange Film Festival Turkey
Golden Orange Film Festival Turkey

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, belediyenin “dışında oluşan ve oluşturulan süreç sebebiyle” bu yıl 7-14 Ekim arasında yapılması planlanan 60'ıncı Altın Portakal Film Festivali'ni iptal etme kararı aldıklarını bildirdi.

Böcek, paylaştığı X mesajında, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak özüne döndürdüğümüz, yıllara meydan okumuş, Antalya’mızın ve ülkemizin en önemli markalarından biri olan ve 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız Antalya Altın Portakal Film Festivali’mizi bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan süreç sebebiyle iptal ettiğimizi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum. Şahsıma ve belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını da gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde belgesel kategorisine yer alan, yönetmenliğini Nejla Demirci'nin yaptığı ve kanun hükmünde kararnameyle kamu görevinden uzaklaştırılan bir doktor ve bir öğretmenin verdikleri mücadeleyi konu alan “Kanun Hükmü” adlı yapım, belgeseldeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği gerekçesiyle festival kapsamından çıkarılmıştı.

Filmin yarışmadan çıkarılmasının ardından önce festival jürisi, ardından da Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kisa Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları filmlerini programdan çekme kararı almıştı.

Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, dün yaptığı açıklamada, “Kanun Hükmü” belgeselinin yeniden yarışma seçkisine alındığını duyurmuş ve sosyal medya hesabından şu açıklamayı yapmıştı:

“22.09.2023 tarihinde yapılan duyuru ile 60'ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması seçkisinden çıkarılan 'Kanun Hükmü' adlı belgesel filmde yer alan kişi ile ilgili yargılama sürecinin devam etmediği tarafımızca belgelendiği için filmin yarışma seçkisine geri alınmasına karar verilmiştir.”

Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, “sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılması” gerekçesiyle festivalden çekildiğini duyurmuştu.

Bakanlık açıklamasında şu ifadeler yer almıştı:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin kültürel ve sanat değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi vizyonuyla çalışmaktadır.

Bu vizyon çerçevesinde ülkemizde ve yurt dışında gerçekleştirilen yüzlerce kültür sanat etkinliğine destek vermektedir.

Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır.

Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.

Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz.”

Öte yandan Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, bakanlık kararı sonrasında yaptığı açıklamada, “Kanun Hükmü” belgeselinin festival programında yer alması bedeniyle hakkında soruşturma açıldığını, kendisi ve ekibinin can güvenliğine yönelik tehditlerin arttığını belirtmiş ve belgeselin festival programından çıkarılmasına karar verdiklerini kaydetmişti.

Boyacıoğlu'nun son açıklamasında şu ifadeler yer almıştı:

“Bugün, iki bakanlık tarafından yapılan açıklamalar üzerine, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışmasında yer alan ”Kanun Hükmü” adlı filmin festivaldeki varlığı nedeniyle şahsım adına soruşturma açıldığı bilgisi tarafıma ulaşmıştır.

Bu soruşturmayla birlikte benim ve ekibimin can güvenliği ile ilgili tehditler de oldukça yüksek perdeden devam etmektedir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali ekibi tüm tarafların sesine kulak vermek adına ilgili filmi yeniden seçkiye alırken, yine festivalin birliğini ve bütünlüğünü düşünmüştür. Oysa, oldukça yüksek sesle tepkilerini dile getiren sinema sektöründen gereken desteği görmedik.

Geldiğimiz noktada kendini sinema emekçileri adına sorumlu hissederek hareket eden bizler olayın sorumlusu ve suçlusu olarak gösterilmek isteniyoruz. Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir.

Bu aşamada yeni bir karar alarak ”Kanun Hükmü’ adlı belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarıyoruz.”

Forum

XS
SM
MD
LG