Erişilebilirlik

AP: 'Batı Şeria’daki Yerleşim İnşaatları Trump Döneminde Arttı'


Amerikan haber ajansı AP’nin elde ettiği verilere göre İsrail, Donald Trump’ın başkanlığı döneminde Batı Şeria’daki yerleşim inşaatlarını arttırdı. AP’ye göre bu son yıllardaki en büyük inşaat patlamasına işaret ediyor.

Yerleşke karşıtı gözlemci grup Peace Now’un resmi hükümet kaynaklarından elde ettiği verilere göre 2018’de Yahudi yerleşim birimi inşaatlarında ve gelecek inşaat projelerinde büyük artış gözlendi.

Geçen hafta bir İsrail komisyonu binlerce yeni yerleşim konutu planını açıkladı.

Yerleşimleri destekleyenler ve karşı çıkanlardan oluşan her iki grup da, Başkan Trump’ın Barack Obama’dan görevi devralmasından bu yana 2017’den itibaren inşaatlarda artış yaşandığını doğruluyor.

Peace Now Yerleşim İzleme programından Hagit Ofran, ‘‘İsrail hükümeti her şeye izin verildiğini, bir şeyler (inşaat) yapmak için şimdi doğru zaman olduğunu çünkü (ABD) yönetiminin olabilecek en yerleşim yanlısı yönetim olduğunu düşünüyor”.

Grubun elde ettiği verilere göre Trump’ın ilk yılında inşaatlarda düşüş görüldü. 2017’de 1.643 yerleşim birimi yapılırken, bir yıl önce bu rakam 3.066’ydı. Bu durum Obama yönetiminin son iki yılında yerleşim planlamalarının sayısının azaltılmasından kaynaklanıyor.

Ancak veriler 2018’in ilk dokuz ayı Trump etkisinin başlamasıyla inşaatların bir yıl öncenin aynı dönemine oranla yüzde 20 arttığını gösterdi.

Planlama sürecine bakıldığında bu gidişatın çok daha belirgin olduğu görülüyor. 2017’de 6 bin 712 yeni yerleşim planı yapılırken, bu rakam 2016’dakinin kabaca iki buçuk kat fazlasına denk geliyor.

2018’de 5.618 yerleşim biriminin planlaması yapıldı. Bu rakamlar birlikte ele alındığında 2013’ten beri görülen en fazla planlama anlamına geliyor. 2013’te İsrail, dönemin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin barış çabaları kapsamında Filistinli savaş mahkumlarını serbest bırakmıştı. Bunun ardından maruz kaldığı eleştiriler İsrail’in yerleşim inşaatlarını arttırmasına neden oldu.

Trump dönemindeki en büyük yerleşim inşaatı artışı ise ihaleli büyük projelerde yaşandı.

2017’de 3.154 ihale açıklandı, bu rakam Obama’nın görevdeki son yılına göre sadece 42 fazla. 2018’de bu rakam 3.800’e çıkarak Peace Now’un 2002’den bu yana kaydettiği en yüksek rakama ulaştı. Bu yakın gelecekte inşaatlarda büyük artış olacağının göstergesi.

Kudüs yakınındaki önemli yerleşkelerden Efrat’ın Belediye Başkanı Oded Revivi: ‘‘Kesinlikle bir atmosfer değişimi var. Kesinlikle rüzgar farklı yerden esiyor’’ diyor.

Obama’nın yerleşim inşaatlarının azaltılması için baskı yaptığını söyleyen Revivi, İsrail’in şimdi kaybettiği bu zamanı kazanmaya çalıştığını söylüyor.

Filistinliler ve uluslararası toplumun büyük kısmı İsrail yerleşim inşaatlarını barış sürecinin önündeki en büyük engel olarak görüyor. Doğu Kudüs’teki 200 bin İsrailli’ye ek olarak Batı Şeria’da şu anda 400 bin İsrailli yaşıyor. Filistinliler, İsrail tarafından 1967’de ele geçirilen bu toprakları gelecekteki bir Filistin devletine dahil etmek istiyor.

XS
SM
MD
LG