Erişilebilirlik

Yunanistan'da Gözaltına Alınan Türk Askerler Serbest Bırakıldı


Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Yunanistan’a yasa dışı olarak girdikleri gerekçesiyle gözaltına alınan iki askerin serbest bırakıldığı kaydedildi.

Açıklamada, askerlerin sığınmacıların Yunanistan’a geçişini engellemek için görev yaparken yanlışlıkla sınırı geçtikleri kaydedildi.

Açıklamada, Yunan yetkililerle görüşmelerin ardından askerlerin gözaltına alındıktan 7 saat sonra serbest bırakıldıkları kaydedildi.

Associated Press (AP) haber ajansı Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü’nün iki Türk askerinin Yunanistan sınırını yasa dışı geçtikleri gerekçesiyle gözaltına alındıklarını belirtmişti.

Sözcü, AP’ye iki Türk askerin ülkenin kuzeydoğu sınırında gözaltına alındıklarını kaydetmiş ve Yunan medyasında yer alan taraflar arasında silahlı çatışma çıktığına dair haberleri de yalanlamıştı.

Türkiye Mart ayında iki Yunan askerini sınırı geçtikleri gerekçesiyle gözaltına almıştı. Yunan yetkililer askerlerin sınır yakınında devriye gezerken yönlerini şaşırdıklarını açıklamıştı.

İki Yunan askeri geçen aya kadar Türkiye’de cezaevinde tutulmuş, daha sonra serbest yargılanmalarına karar verilmişti. Askerler de Yunanistan’a dönmüştü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG