Erişilebilirlik

‘Ara Seçimler Trump İçin Hayati Önemde’


Amerika’da 6 Kasım’da yapılacak ara seçimler neden önemli? Cumhuriyetçiler Kongre’de çoğunluğu koruyabilecek mi? Demokratlar Kongre’de aritmetiği değiştirecek bir atılım yapabilir mi? Başkan Trump için ara seçimler ne anlama geliyor? VOA Haber Merkezi Siyaset Editörü Jim Malone Türkçe Yayın Bölümü’nün sorularını yanıtladı:

VOA Türkçe: -Amerika’da 6 Kasım’da seçmenler sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Ara seçimler öncesi Cumhuriyetçiler’le Demokratlar’ın hiçbir konuda anlaşamadığını söylemek mümkün. Bir tek konu hariç, o da yaklaşan seçimlerin en önemli konusunun Başkan Trump olduğu. Ara seçimlerin en önemli konusu Trump mı?”

Jim Malone: “Trump’ın seçimlerin en önemli konusu olduğu görüşünde haklısınız. Tarihe baktığımızda, Amerika’daki ara seçimlerde genelde görevdeki başkanın partisinin oy kaybettiğini görüyoruz. Şimdi de Demokratlar’ın Kongre’de kazanımlar elde etmesi bekleniyor. Birçok uzman Demokratlar’ın kazanım elde edeceği konusunda görüş birliği içinde görünüyor. Özellikle Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirebilecekleri söyleniyor. Eğer böyle bir durum olursa, o zaman Başkan Trump’ın gündemini bloke edebilecek güce kavuşacaklar. Hatta Amerikan dış politikasında daha etkili olma fırsatı yakalayacaklar. Yani Türkiye, Suudi Arabistan gibi ülkelerle ilişkiler konusunda daha çok söz sahibi olabilecekler.”

‘Ara Seçimler Trump İçin Hayati Önemde’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:15:52 0:00

VOA Türkçe: -Beyaz Saray’da birçok atama, işten çıkarmanın yanı sıra ve yönetim içinde de birçok tartışmalı konu ve skandal ortaya çıktı. Bu karışıklığın Cumhuriyetçi ve Demokrat seçmenler üzerinde etkisi olur mu, ne kadar olur?”

Jim Malone: “Amerikalılar Başkan Trump’ın kaosla göreve geldiğini ve bunun devam ettiğini ve edeceğini artık anlıyor. Birçok Cumhuriyetçi ona destek veriyor, desteğini sürdürüyor. Çok güçlü bir ekonomi görmek istiyorlar ama aynı zamanda Trump çok yoğun bir muhalefet getirdi Demokratlar tarafından ve bütün göstergelere bakıldığında Demokratlar şu anda daha enerjik konumdalar Kasım’daki ara seçimler konusunda. Bu da genellikle iktidardaki parti için sorun anlamına geliyor.”

VOA Türkçe: “Trump destekçilerine bakarsak, 6 Kasım’da sandık başına gidecekler mi? Genelde Amerika’da seçimlere, özellikle de ara seçimlere katılım oranı çok düşük oluyor. Daha yüksek bir katılım oranı beklemeli miyiz bu ara seçimde?”

Jim Malone: “Geleneksel olarak bakarsak, Cumhuriyetçi seçmenin ara seçimlere daha yüksek oranda katıldığını söylemek mümkün. Amerikalı seçmenin genelde ara seçimlerde yaklaşık %40’ı sandık başına gider. Başkanlık seçimlerinde %60’lara çıkar oy kullanma oranı. Başkan, yoğun bir şekilde kampanya sürecine katılıyor ve bu seçimin daha çok kendisiyle ilgili olduğunu biliyor. Genelde başkanlar kampanya yapmaz ara seçimlerde. Bir enerji yaratmaya çalışıyor seçmen tabanında, ama buradaki kaygı ve korku, Demokratlar’ın Kongre’de çoğunluğu ele geçirme olasılığı.”

VOA Türkçe: “Donald Trump tartışmalı bir başkan oldu uzmanların değerlendirmesi de bu yönde. Trump’ın başkanlık performansı Cumhuriyetçi adaylar üzerinde etkili olur mu, seçmenin tercihini etkiler mi?”

Jim Malone: “En önemli göstergelerden biri ara seçimlerde başkanın halktan gördüğü destek oranıdır. Tarihsel olarak bakıldığında genelde bu oranın düşük olduğunu görüyoruz. Şu anda %40’lara yakın. Barack Obama’nın, Bill Clinton’ın oranlarından çok da farklı değil. Destek oranı ve Demokratlar’ın katılım oranı seçimlerde etkileyici faktör olabilir.”

VOA Türkçe: “Başkan Trump seçim kampanyasında çok aktif bir rol oynuyor. Cumhuriyetçi adaylara destek vermek için birçok eyalete giderek konuşmalar yapıyor. Bu genelde Amerikan siyasi ortamında çok sık gördüğümüz bir durum değil. Şimdi de Demokratlar’a bakalım. Demokrtalar ara seçimler öncesi daha enerjik görünüyor. Bu, daha yüksek oranda sandık başına gidecekleri anlamına gelebilir mi?”

Jim Malone: “Elimizde bu konuda anketler var, kanıt var, böyle olacağını düşünüyorum. Son seçimlerde Demokrat seçmenin katılım oranında artış görüyoruz. Cumhuriyetçi ve bağımsız seçmenin sandık başına gitme oranı da biraz yükseldi ama Demokratlar gerçekten bu kez çok daha aktif görünüyor. Ara seçimlerde Kongre’de çoğunluğa taşıyabilir bu Demokratlar’ı. 23 sandalye daha kazanmaları gerekiyor Temsilciler Meclisi’nde bunun için. Genelde ikitidardaki Başkan’ın partisi 20’yle 30 arasında sandalye kaybeder ara seçimlerde. Bu açıdan çok önemli bir ara seçim bizi bekliyor.”

VOA Türkçe: “Amerikan siyasetinde birçok başkanın ilk dönemlerinde ara seçimleri kaybettiğine ancak ikinci dönem için girdikleri seçimi kazandığına tanık olduk. Ronald Reagan, Bill Clinton ve Barack Obama Kongre’de çoğunluğu kaybettiler ara seçimlerde ama yeniden seçilmeyi başardılar. Buna bakarak, 6 Kasım ara seçimlerinin Başkan Trump için, 2020’de yeniden aday olması durumunda, hayati önem taşıdığını söyleyebilir miyiz?”

Jim Malone: “Demokratlar’ın eğer 2020’de Trump’la rekabet edeceklerse seçmene çok iyi bir gündem sunmaları gerekiyor. Dolayısıyla Trump’a muhalefet etmek ve alternatif bir gündem oluşturmak onlar açısından önemli olacak.”

Amerika’nın Sesi Haber Merkezi Siyaset Editörü Jim Malone’le söyleşimizin tamamını www.amerikaninsesi.com adresinde izleyebilirsiniz. Ayrıca 6 Kasım ara seçimleriyle ilgili gelişmeleri Amerika’nın Sesi’nin internet sitesindeki ara seçim özel sayfamızda bulabilirsiniz.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG