Erişilebilirlik

Araç sahiplerine ek MTV zorunluluğu kesinleşti


AYM, bir defaya mahsus olmak üzere 2023 yılı için, MTV tutarı kadar ek MTV ödenmesini düzenleyen maddenin ilgili hükümlerinin Anayasa'ya uygun olduğuna ve iptal isteminin reddine karar verdi.
AYM, bir defaya mahsus olmak üzere 2023 yılı için, MTV tutarı kadar ek MTV ödenmesini düzenleyen maddenin ilgili hükümlerinin Anayasa'ya uygun olduğuna ve iptal isteminin reddine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin iptali istemini karara bağladı. Mahkeme, 6 Şubat depremleri nedeniyle ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) getiren düzenlemenin iptaline ilişkin CHP'nin yaptığı başvuruyu esastan görüştü.

Yüksek Mahkeme, bir defaya mahsus olmak üzere 2023 yılı için, MTV tutarı kadar ek MTV ödenmesini düzenleyen maddenin ilgili hükümlerinin Anayasa'ya uygun olduğuna ve iptal isteminin reddine karar verdi. AYM'nin oybirliğiyle aldığı kararın gerekçesi daha sonra Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Düzenleme ile ek verginin ödemelerin Ağustos ve Kasım ayları olmak üzere iki taksit halinde ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Ödemeler, 6 Şubat'ta 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgenin finansman ihtiyacını karşılanması üzere "milli seferberlik" kapsamında getirilmişti.

Hedef 30 milyar lira gelir

Ek MTV ödemelerinde ilk taksit tahsilat tutarı da açıklandı. Buna göre ilk taksit döneminde 22 Eylül 2023 tarihine kadar, 9 milyon 919 bin 966 taşıt için 13 milyar 157 milyon 597 bin 71 lira ek MTV ödendi.

Böylece ilk taksit dönemi için beklenen tahsilatın yüzde 87'si gerçekleşmiş oldu. İkinci taksit de Kasım ayında ödenecek

Ek MTV'den, iki taksitte toplam 30 milyar lira gelir elde edilmesi hedefleniyordu.

Şu ana kadar 10 milyon civarında taşıt için ilk taksitte elde edilen yaklaşık 13,2 milyar liralık tahsilat ile hedeflenenin, yüzde 43,8'i ödenmiş oldu.

Forum

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG