Erişilebilirlik

4 Aralık Amerikan Basınından Özetler


4 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:11 0:00

Amerikan basını, geçtiğimiz Cuma gecesi yaşamını yitiren Amerika’nın 41’inci başkanı George H.W. Bush’un hayatı ve siyasi kariyeriyle ilgili değerlendirmelere ve Bush için düzenlenecek törenlerle ilgili ayrıntılara yer ayırmayı sürdürüyor.

Los Angeles Times, Bush ailesiyle birçok kez zıtlaşan, siyasi kariyerini Bush ailesinin savunduğu değerleri aşağılamak üzerine kuran Başkan Trump’ın George H.W. Bush’un cenaze törenine katılacağını, ancak törende konuşma yapmayacağını yazıyor. Gazete, geçtiğimiz Ağustos ayında yaşamını yitiren Arizona Senatörü John McCain’in ailesinin tersine Bush ailesinin, başkanlık makamına duydukları saygı gereği, Trump’ı cenaze töreninden tamamen dışlamayı tercih etmediğini vurguluyor. Trump, 2016’daki başkanlık yarışı öncesinde Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerinde Florida eyaleti eski valisi Jeb Bush’u saf dışı bırakmasından bu yana Bush ailesine yönelik kavgacı üslubunu sürdürüyor. Trump, Jeb Bush’u “uyuşuk” olarak tanımlamış, George W. Bush’un Irak’ı işgal kararını ise, “şimdiye kadar alınan en kötü karar,” olarak nitelemişti. Gazete ayrıca Trump’ın merkezi ekonomi politikasını Kanada ve Meksika’yla olan ve ilk müzakerelerini George H.W. Bush’un yaptığı Kuzey Amerika Ticaret Anlaşması NAFTA’yı devre dışı bırakmak üzerine kurduğunu hatırlatıyor. Trump ayrıca Başkan George H.W. Bush’un kamuoyunun ve hayır kurumlarının gönüllü yardım çabalarına atfen kullandığı “binlerce ışık huzmesi” anlamına gelen sözlerini, “Bu saçmalık da ne demek?” şeklinde aşağılamıştı.

Wall Street Journal ise Başkan Trump’ın Arjantin’deki G-20 zirvesi sırasında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le ticaret savaşlarını askıya alma konusunda anlaşmasına rağmen müzakerelerden sorumlu yetkili olarak Çin’e şüpheyle bakan ve ticaret konusunda Çin’e yönelik sert tavırlarıyla tanınan Robert Lighthizer’ı atadığını yazıyor. Gazete, kararın, aylardır Maliye Bakanı Steven Mnuchin’le muhatap olan Çinli liderler tarafından şaşkınlıkla karşılandığını bildiriyor. Habere göre Lighthizer 2001’de Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmasına karşı çıkmış ve son iki yıldır Başkan Trump’ı Çin’le yapılacak olası anlaşmaları göz ardı etmesi konusunda ikna etmeyi başarmıştı. Lighthizer ayrıca Pekin’e karşı daha fazla koz elde edebilmek için gümrük tarifelerinin yükseltilmesini savunuyordu. Beyaz Saray baş ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Çin’le yürütülecek müzakereler konusunda pembe bir tablo çizse de birçok uzman, Lighthizer’ın görüşmelerden sorumlu yetkili olarak atanmasının Çin’e karmaşık sinyaller gönderilmesi anlamını taşıdığı yorumunda bulunuyor.

Washington Post ise sarı yelekli protestocuların hedef tahtası haline gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un siyasi önceliklerinin tehlikeye girebileceğini bildiriyor. Gazete, yakıt vergileri nedeniyle toplumda ortaya çıkan rahatsızlıkların üç hafta içinde Macron’a yönelik bir ayaklanma halini aldığını yazıyor. Habere göre protestocular arasında Macron’un halktan uzak, monarşik olarak nitelendirdikleri liderlik tarzına yönelik öfkeden başka pek ortak payda bulmak zor. Ancak gazete, protestolara rağmen Macron’u liderlik koltuğundan uzaklaştırmanın mümkün olmayacağını vurguluyor. Bunun nedeni, Macron’un partisinin parlamentonun alt kanadında çoğunluğu elinde bulunduruyor olması. Bu da parlamentodan Macron’a güvensizlik oyu çıkması için gerekecek 289 oyun sağlanmasını bile neredeyse imkansız kılıyor. Fransa’daki siyasi sistemde ayrıca cumhurbaşkanını zorla görevden uzaklaştırmayı sağlayacak bir mekanizma ya da ara seçim sistemi de bulunmuyor. Ancak gazete, tüm bunların Macron’un siyasi geleceğinin tehlikede olmadığı anlamına gelmediğinin altını çiziyor. Fransız medyası ise sarı yeleklilerin şiddet içerikli protestolarını 1968 ayaklanmasıyla karşılaştırıyor. Zamanın Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle, 1968’de protestocuların bazı taleplerine boyun eğmek zorunda kalmış, bir sonraki yıl ise cumhurbaşkanlığından istifa etmişti.

XS
SM
MD
LG