Erişilebilirlik

17 Aralık Amerikan Basınından Özetler


17 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

New York Times, federal hükümetin bazı bakanlık ve dairelerinin finansmanı üzerinde anlaşılamaması durumunda önümüzdeki Cuma gününden itibaren hükümetin kısmen kapanması tehdidiyle ilgili ayrıntıları aktarıyor. Gazete, Başkan Trump, Demokrat Partili liderler ve Cumhuriyetçi Kongre üyeleri arasında sınır duvarı konusunda yaşanan anlaşmazlığın hala çözüme kavuşturulamadığını hatırlatıyor. Ancak habere göre yıl sonunda görevlerinden ayrılacak olan Cumhuriyetçi Kongre üyeleri, Trump ve partisi açısından bambaşka bir soruna yol açıyor. Emekliye ayrıldıkları ya da yeniden seçilemedikleri için Kongre binasındaki ofislerini boşaltan bazı Cumhuriyetçi üyelerin, Demokrat Parti'nin Temsilciler Meclisi'nde kontrolü ele geçirmesiyle sonuçlanan ara seçimlerden bu yana yapılan oylamalara katılmadıkları gözleniyor. Gazeteye göre Cumhuriyetçi Partili liderler, bu isteksizlik nedeniyle Trump'ın hükümetin kapanmasını engellemek için bir çözüm yolu bulması durumunda bile Kongre üyelerinin bu çözüme yeterli oranda destek verip vermeyeceğini bilmiyor. Oysa Başkan Trump, geçen hafta, Temsilciler Meclisi'nde duvar için gereken 5 milyar doları onaylayacak sayıda Cumhuriyetçi Partili üye olduğunu iddia etmişti. Cumhuriyetçi liderler şimdiyse tam da Noel tatili öncesinde Trump'ın en büyük kampanya önceliklerinden biri olan sınır duvarının finansmanını oylamak için Washington'a geri dönmeye istekli olmadığının farkına varıyor. 3 Ocak'ta görevi bırakacak olan bazı Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyeleri ise hükümetin kısmen kapanmasını önlemek için Çarşamba akşamı yapılacak oylama öncesinde, önlerinde bir yol harikası olmadığını, hiç kimsenin ne olup bittiğini bilmediğini söylüyor.

Washington Post ise Rusya'nın 2016 başkanlık seçimleri sırasında yürüttüğü dezenformasyon kampanyasının ayrıntılarını içeren ve Amerikan Senatosu için hazırlanan rapora ilişkin habere ana sayfasında yer veriyor. Raporun taslağına erişen gazete, bunun, Amerika'nın önde gelen teknoloji firmalarının Senato İstihbarat Komisyonu'na sunduğu milyonlarca paylaşımı analiz eden ilk rapor olduğunu kaydediyor. Rapora göre Rusya, Donald Trump'ın başkan seçilmesini sağlamak için bütün sosyal medya platformlarında çok yoğun faaliyetler gösterdi. Hatta Rus istihbaratı, Trump'ın başkan seçildikten sonra görevde kalmasını sağlamak için sosyal medya platformları üzerinden yürüttüğü girişimleri daha da yoğunlaştırdı. Habere göre Senato İstihbarat Komisyonu, raporun içerdiği bulguları destekleyip desteklemediğini henüz açıklamadı. Bu raporun ve bir başka çalışmanın bu hafta sonuna doğru kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Oxford Üniversitesi Bilişimsel Propaganda Projesi tarafından yapılan araştırma, Amerika'nın 2016 seçim kampanyasına müdahale etmekle suçladığı İnternet Araştırma Dairesi'nin, ”nokta atışı” şeklinde mesajlar göndermek için Amerikan kamuoyunu kilit çıkar kesimlerine bölüştürdüğü sonucuna vardı. Bu çabalar, rapora göre parti kurultayları ya da başkan adaylarının katıldıkları tartışma programlarının yaklaştığı sırada yoğunlaştırıldı. Raporda, Rus istihbaratının bu çabaları başta Trump olmak üzere Cumhuriyetçi Parti'ye çıkar sağlamak amacıyla yürüttüğü yazılı. Rusya'nın özellikle silah sahibi olma hakkı ve göçmenlik konusunda muhafazakar seçmenleri harekete geçirmeye, sol eğilimli siyah seçmenlerinse seçim sistemine olan inancını yitirmelerini sağlamak için nasıl oy kullanacakları konusunda yanlış bilgi yaymaya çalıştığı görülüyor.

Washington Post bugün ayrıca Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi CDC'nin Ebola'dan sonra dünyanın ikinci en tehlikeli virüsü olan Marburg'un yayılmasını önlemek için Uganda'da yürüttüğü çalışmalarla ilgili özel habere yer veriyor. Gazete, Amerikalı yetkililerin, ilk kez 1967 yılında tanımlanan ve bir tür öldürücü kanamalı ateş hastalığına yol açan Marburg virüsünün küresel bir salgın haline gelebileceği olasılığı karşısında son derece kaygılı olduklarını yazıyor. Habere göre merkezi Atlanta'da bulunan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi'nden bir grup uzman ve beraberlerindeki Washington Post muhabiri, Marburg virüsü taşıyan yarasaların olduğu bir mağarada çalışmalar yapmak üzere Uganda'ya gitti. Uzmanlar, tanesi bin dolar olan GPS takip cihazlarını mağarada yakaladıkları 20 yarasanın üzerine yapıştırdı. Amaç, yarasaların hareketlerini takip ederek virüsün kaynağına erişmek. Marburg virüsü Amerika'da ilk kez 2008 yılında, Uganda'ya yaptığı turistik gezi sırasında yarasaların olduğu mağaraya giren bir kadının Amerika'ya dönüşü üzerine hastalanmasından sonra ortaya çıkmıştı. Gazete, Marburg virüsünün küresel bir salgına yol açmasını önlemek için yola çıkan CDC uzmanlarının Amerikan Savunma Bakanlığı'na bağlı Savunma Tehditlerini Azaltma Dairesi'nden mali yardım talebinde bulunduklarını da bildiriyor.

XS
SM
MD
LG