Erişilebilirlik

24 Aralık Amerikan Basınından Özetler


24 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:20 0:00

Amerikan gazeteleri, Cumartesi günü Endonezya'nın Sumatra ve Cava adaları arasındaki Sunda Boğazı'nda meydana gelen volkanik patlama sonucu oluşan tsunamiyle ilgili haberlere ana sayfalarında yer veriyor.

New York Times, Endonezya'nın en kalabalık adaları Sumatra ve Cava'yı hiçbir uyarı alarmı olmadan vuran tsunaminin en az 281 kişinin ölümüne, binden fazla kişininse yaralanmasına yol açtığını, 57 kişinin kayıp listesinde olduğunu yazıyor. Yetkililer, tsunamiye, Sunda Boğazı'ndaki bir adada meydana gelen volkanik patlamanın tetiklediği, deniz altında oluşan toprak kaymasının neden olduğunu düşünüyor. Bölgede sismik faaliyetin kaydedilmemesi ise hayat kurtaran tahliye uyarılarının devreye girmemesine yol açtı. Gazete, bu son tsunaminin Endonezya'da bu yıl meydana gelen ve geniş çaplı can ve mal kaybına yol açan ikinci tsunami felaketi olduğunun altını çiziyor. Endonezya için 2018, depremler, sel felaketleri, yangınlar ve bir uçak kazasının meydana geldiği, felaketlerle dolu bir yıl oldu. Bu felaketler, 4 bin 500'den fazla insanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı.

New York Times bugün ayrıca Başkan Trump'ın borsalarda yaşanan çalkantıların ve gidişatın sorumlusu olarak gördüğü Powell'ı adeta bir saplantı haline getirdiğini yazıyor. Habere göre Merkez Bankası FED'in geçtiğimiz hafta faiz oranlarını beşinci kez yükseltmesi, Trump'ı çok öfkelendirdi. Danışmanlarına göre Trump, Powell için, 1929-1933 yılları arasında Büyük Buhran döneminde başkanlık yapan Herbert Hoover'a atıfta bulunarak, ”Beni Hoover'a çevirdi” ifadesini kullandı. Trump daha önce de Powell'ı Merkez Bankası başkanlığına atamanın yaptığı en büyük hata olduğunu söylemiş, hatta danışmanlarına, Powell'ı kovma yetkisi olup olmadığını sormuştu. Gazete, geçen hafta 2008'den bu yana en ciddi kayıpları veren borsalardaki dalgalanmanın asıl nedeninin Trump'ın kendi politikaları olduğunu vurguluyor. Çin'le yaşanan ticaret savaşları, federal hükümetin Meksika duvarı meselesi nedeniyle çıkan inatlaşma sonucu kapanması ve 2017 sonunda devreye giren bir buçuk trilyon dolarlık vergi kesintileri, borsalarda yaşanan kayıpların ana nedenleri. Gazeteye göre FED'in faiz kararları yatırımcıların beklentileri doğrultusunda olmasa da asıl kaygı yaratan mesele, Trump'ın FED'e yönelik müdahaleci tavırları. Uzmanlar, Powell'ın görevden alınması gibi bir gelişmenin felaketle sonuçlanacağı, doların serbest düşüşe geçeceği, piyasalara olan güvenin erozyona uğrayacağı uyarısında bulunuyor. Ancak habere göre Trump'ın ekonomi danışmanları, haftasonunda, Başkan'ın Powell'ı kovmak gibi bir niyeti, hatta yetkisi olmadığı konusunda piyasalara güven aşılamaya çalıştı. Beyaz Saray Genel Sekreterliği görevini üstlenmeye hazırlanan Mick Mulvaney, Trump'ın Powell'ı görevden alma konusunu gündeme getirdiğini, ancak bunu yapma yetkisi olmadığının farkına vardığını söyledi.

Washington Post ise Savunma Bakanı Jim Mattis'in Başkan Trump'ın Suriye'deki Amerikan askerlerini geri çekme kararıyla ters düşen görüşlerinden ötürü görevinden istifa etmesinden sonra yaşanan gelişmeleri aktarıyor. Gazete, Başkan Trump'ın, Şubat ayında ayrılması beklenen Mattis'in görevine 1 Ocak 2019 itibarıyla son verdiğini bildiriyor. Habere göre bu ani karar değişikliğine, Mattis'in istifa mektubunda Trump'ın politikalarına, müttefikleri yalnız bırakmasına ve otoriter liderlere gösterdiği toleransa karşı yönelttiği sert eleştiriler etkili oldu. Öte yandan üst düzey yetkililerden alınan bilgiye göre saatlerce izlediği haber programlarında Mattis'in kariyerinden, cesaretinden ve karakterinden övgüyle söz edilmesine çok öfkelenen Trump, Savunma Bakanı'nın Şubat sonuna kadar görevde kalmasını istemedi. Gazete, Trump'ın Oval Ofis'te Mattis'in Şubat sonunda emekli olacağı açıklamasını yaptığı sırada aslında henüz istifa mektubunu okumadığını vurguluyor. Mattis'in mektupta kendisine yönelik sert ifadeler kullandığının farkına daha sonra varan Trump, bunun üzerine çoktan istifa eden bir yetkiliyi kovma yoluna gitti. Trump, paylaştığı Twitter mesajında, Savunma Bakanlığı'na 1 Ocak'tan itibaren Mattis'in yardımcısı ve Boeing firması etki yöneticilerinden Patrick Shanahan'ın vekalet edeceğini yazdı. Oysa habere göre Mattis, Şubat'ta yapılacak NATO savunma bakanları toplantısının bitimine kadar görevde kalmak istiyordu.

Wall Street Journal ise Cuma geceyarısından itibaren kapanan federal hükümetin Ocak ayından önce açılamayabileceği olasılığıyla ilgili habere yer veriyor. Binlerce kamu çalışanının tam de Noel öncesinde zorunlu ücretsiz izne çıkarılmasına neden olan sınır duvarı anlaşmazlığı, hala çözüme kavuşturulmuş değil. Trump ve Cumhuriyetçi Parti, sınır duvarı için gereken 5,7 milyar dolarlık bütçenin Senato'dan onay almasını istiyor. Ancak Cumhuriyetçiler'in bu onayı Demokrat Parti'nin desteği olmadan almaları mümkün değil. Federal hükümetin yeni Kongre'nin göreve başlayacağı 3 Ocak 2019 tarihine kadar açılmaması durumunda Temsilciler Meclisi Başkanı olması muhtemel Demokrat lider Nancy Pelosi, sınır duvarı fonlarını içermeyen bir harcama taslağını geçirip Senato'ya gönderebilir.

XS
SM
MD
LG