Erişilebilirlik

19 Aralık Amerikan Basınından Özetler


19 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

Washington Post, Amerika’daki polis teşkilatlarını giderek daha çok kaygılandıran bir sorunu ana sayfasına taşımış. Habere göre Amerika’da gerçek silaha tıpatıp benzeyen havalı silah, saçmalı silah ya da oyuncak silah taşıyanların sayısı hızla artıyor. Ana sayfasında bazı silahların fotoğraflarını yayınlayan ve ‘Bu silahların gerçek olduğunu anlayabilir misiniz?’ sorusunu soran gazete, polisin bu silahları taşıyanlara yönelik öldürücü güç kullanmak zorunda kaldığı vakalardan örnekler veriyor. Washington Post’a göre silah kontrolu tartışmasının hiçbir zaman gündemden düşmediği Amerika’da öldürücü etkiye sahip silahlara benzer silahların birçok kişinin elinde olması, çok büyük bir sorun oluşturuyor.

Washington Post bugün ayrıca yedi hafta önce IŞİD’e karşı operasyon başlatılan Musul’da gıda ve içme suyu sıkıntısının baş gösterdiği uyarısında bulunuyor. Habere göre Iraklı komutanların çoğu, çatışmaların kısa süre içinde tamamlanacağını düşünmüyor. Çatışmaların başlamasıyla çok sayıda Musullu’nun evlerini terk etmesinden korkan yetkililer ise halkın büyük çoğunluğunun hükümetin tavsiyelerine uyarak evlerinde kaldıklarını söylüyor. Ancak bu durum, hava saldırıları ve ağır topçu bombardımanını kısıtladığı için hükümetin militanlarla mücadelesini yavaşlatıyor. BM ve Irak hükümetinin yaptığı yardımlara erişim, çatışmaların bazı güzergahları kesmesi nedeniyle son derece zor. Öte yandan kentin IŞİD’in elinde olan kesimlerinde arz-talep dengesizliği nedeniyle gıda fiyatları hızla yükseliyor.

Washington Post’tan bugün aktaracağımız son haber ise Donald Trump’ın güvenlik brifinglerine yaklaşımıyla ilgili. Gazete, Başkan Obama’nın sekiz yıldır her sabah Günlük Başkanlık Brifingi için en üst düzey güvenlik ve istihbarat ekibini topladığını, küresel çaplı istihbaratla ilgili en önemli meselelerin altı kişilik bu toplantıda gizlilik içinde ele alındığını bildiriyor. Ancak habere göre Donald Trump’ın günlük istihbarat brifing geleneğini sürdürmeye hiç niyeti yok. Gazete, Trump’ın, ‘Bilgiyi gerekirse alırım. Ben zeki bir insanım. Önümüzdeki sekiz yıl boyunca her sabah aynı sözleri duymaya ihtiyacım yok’ şeklindeki yaklaşımının birçok çevrede kaygı yarattığını bildiriyor. Washington Post, güvenlik ve istihbaratı Beyaz Saray odaklı hale getiren Obama’nın tersine Trump’ın günlük brifing alma sabrının bile olmamasının, başkanın bu konudaki güç ve yetkisinin Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları’ndaki bazı kilit şahıslara kaydırılabileceği yorumunda bulunuyor.

Bugün New York Times ise ana sayfasında bir doğa katliamına dikkat çekiyor. Bir kutup ayısının balina iskeleti arasında çekilmiş fotoğrafına yer veren gazete, Kuzey Kutbu’nun dünyanın geri kalanından iki kat daha hızlı ısındığı uyarısında bulunuyor. Habere göre buz kütlelerinin giderek azalması, kutup ayılarının Alaska gibi bölgelerde gıda arayışı nedeniyle kasabalara kadar inmelerine neden oluyor. Birçok çevreci örgüt, 2050 yılına kadar kutup ayısı nüfusunun yüzde 30 oranında azalmasını öngörüyor. Ancak bu oran, Kuzey Denizi buzullarının erime hızına göre daha da artabilir. Rusya, Amerika, Kanada, Norveç ve Grönland’da yaşayan kutup ayılarının gıda arayışı içinde insanlarla daha yakın temasta bulunması, insanların güvenliğini, ayılarınsa sağlığını tehdit ediyor.

XS
SM
MD
LG