Erişilebilirlik

29 Aralık Amerikan Basınından Özetler


29 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

Amerikan gazeteleri bugünkü ana sayfalarında Amerika ve İsrail arasındaki ilişkilerin gerilmesine ve John Kerry’nin dün Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı konuşmaya geniş yer ayırıyor.

”Amerika İsrail’le Gerilimi Yükseltiyor” başlığını atan Wall Street Journal, Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve yeni başkan Donald Trump’ın giriştiği söz düellosunu ana sayfasına taşımış. Habere göre Obama Yönetimi, Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasına sadece birkaç hafta kala Ortadoğu’da iki devletli çözüm yaklaşımını korumak için canla başla çalışıyor. Dışişleri Bakanı Kerry, bu doğrultuda normalden çok daha sert bir tavırla İsrail’in yerleşim politikasını eleştirdi ve Birleşmiş Milletler’in İsrail’i kınayan kararında Amerika’nın çekimser kalmasını savundu. Kerry, İsrail’in ayrı bir devlet olarak Filistin’le yan yana barış içinde var olmasını ve Kudüs’ün her iki devletin başkenti olabileceğini savunduklarını, Yahudi yerleşimlerinin barışı engellediğini kaydetti. İsrail hükümeti ise Obama yönetiminin bu tavrını giderayak İsrail’e karşı düşmanca davranış olarak algılıyor. Gazete, Kerry’nin Trump’ı kastederek, ”Yeni yönetimin farklı bir İsrail politikası güdeceğini biliyoruz ancak barış umudunun ellerimizin arasından kayıp gitmesi karşısında hiçbir şey yapmamaya vicdanımız elvermiyor” sözlerine de yer vermiş. Habere göre Kerry, Filistin’i de şiddet yanlısı olmakla eleştiriyor ancak asıl eleştiri oklarını Netanyahu’ya yöneltmesi son derece çarpıcı. Gazete ayrıca Trump’ın Twitter üzerinden Kerry’ye yönelik olarak ”İsrail’in bu kadar saygısızca muamele görmesine göz yumamayız” ve Netanyahu’nun ”İsrail’in yabancı liderlerden barışın önemi hakkında ders almaya ihtiyacı yok” şeklindeki ifadelerine de yer vermiş.

Bugün Washington Post ise ”Rakka Yolunda” başlıklı ana sayfa haberinde Amerika destekli güçlerin IŞİD’in Suriye’de ilan ettiği başkentine ilerlediğini ancak Rakka’yı almanın hala çok uzak bir ihtimal olduğunu yazıyor. Habere göre Rakka’nın kontrolunu ele geçirmek için düzenlenecek bir operasyona daha aylar var. Oysa Washington, Başkan Obama’nın görev süresi dolmadan önce IŞİD’in simgesel önem taşıyan kalesini geri almak için bir operasyon düzenlemeyi umuyordu. Musul harekatının sekteye uğradığını, Berlin’deki terör saldırısının Batı’ya yeniden terör korkusu saldığını, Rakka içinse henüz bir plan olmadığını kaydeden gazete, 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturacak Trump’ın bu sorunlarla yüzleşeceğini bildiriyor.

Chicago Tribune’ün ana sayfasında Amerika’daki üniversitelerde yaşanan en büyük sorunlarından biri olan cinsel taciz ve tecavüzle mücadeleyle ilgili bir haber göze çarpıyor. Habere göre kampüste cinsel saldırıları engellemeyi en büyük önceliklerinden biri haline getiren Obama Yönetimi’nin aksine başkanlığı devralacak Trump’ın bu konuda nasıl bir politika izleyeceği belli değil. Gazete, şu anda Amerikan Eğitim Bakanlığı’na cinsel şiddet içerikli 292 şikayette bulunulduğu, ancak ne Trump ne de Eğitim Bakanı olarak atadığı Betsy De Vos’un bu konuda bir açıklama yaptığını bildiriyor.

XS
SM
MD
LG