Erişilebilirlik

Arap Birliği Zirvesi'nde Gündem Yemen


Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi (solda) Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sissi'yle.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, ülkesinin büyük bir bölümünü ele geçiren Husi isyancılarını, “İran’ın kuklası” diye niteledi. Hadi, Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinde, Arap Birliği zirvesine katıldı.

Hadi zirvedeki konuşmasında Husi milislerini siyasi olgunluğa uymayacak şekilde davranarak, Yemen’e zarar vermekle suçladı. Husi milislerinin ilerleyişi karşısında ülkesinden kaçan devlet başkanı, suçlamalarını Tahran hükümetine de yöneltti ve İran’ın, Yemen’in ulusal egemenliğini ihlal ettiğini ve bölgesel bir kriz yarattığını savundu.

İran Husiler’e para ve eğitim yardımı yaptığı yönündeki suçlamaları reddediyor.

Öte yandan Suudi Arabistan, hava saldırılarını başlatmadan hemen önce Deniz Kuvvetleri’ne ait gemileri Aden’e göndererek 86 yabancı diplomatı tahliye ettiğini bildirdi. Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki Arap devletlerinin Yemen’deki hava saldırıları üç günden bu yana devam ediyor.

Husi isyancılarının kuşatması altında bulunan Aden’de durum oldukça gergin. Yemen Sağlık Bakanlığı’nda bir yetkili, Fransız Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Şii Husi isyancıları ve Devlet Başkanı Hadi’ye bağlı Sünni milisler arasında son üç gündür devam eden çatışmalarda en az 61 kişinin öldüğünü, 203 kişinin de yaralandığını bildirdi. Harekata öncülük eden Suudi Arabistan ve bölgedeki diğer Arap devletleriyle, aralarında Amerika gibi Batılı devletlerin bulunduğu uluslararası toplum, seçimle iktidara gelen Abdurabbu Mansur Hadi’nin yönetimini meşru hükümet olarak görüyor. Suudi Arabistan’ın meşru hükümeti tekrar tesis etmek için kurduğu askeri koalisyona aralarında beş Körfez ülkesinin de bulunduğu on ülke destek veriyor.

Şarm el Şeyh’teki iki günlük zirvenin ağırlıklı gündemini Yemen’deki iç karışıklıklar oluşturuyor. Zirvede konuşma yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, çatışmalara uzun vadeli çözümü ancak BM’nin sağlayabileceği arabuluculuk çabalarının getireceğini savundu.

Yemen, 2012’de eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in bir halk ayaklanması sonucu devrilmesinden bu yana istikrarsızlıktan kurtulamadı.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sissi de, Arap ülkeleri dışişleri bakanları tarafından sunulan ve bölgesel güvenlik tehditleriyle mücadele etmek için bir Arap askeri ittifakı kurulması yönündeki karar tasarısına destek verdi.

XS
SM
MD
LG