Erişilebilirlik

Arap Gençliği Trump’ı Müslüman Karşıtı Olarak Görüyor


Yapılan bir anket Arap gençliğinin çoğunun Donald Trump’ın başkan seçilmesinin bölgeyi etkileyen en etkili faktör olduğunu düşünüyor ve Trump’ı Müslüman karşıtı olarak değerlendiriyor.

Trump, Mart ayında çoğunluğu Müslüman olan 6 ülkenin vatandaşlarının Amerika’ya seyahat etmelerini yasaklayan kararnameye imza atmış, ancak mahkeme tarafından bu kararın yürürlüğe girmesi engellenmişti.

Dubai merkezli ASDA’A şirketi 16 Arap ülkesinde 18-24 yaş arası gençlerle yaptığı ankete göre katılımcıların yüzde 64’ü Trump’ın başkanlığını endişe, öfke ya da korkuyla karşılıyor.

Gençlerin yüzde 83’ünün Trump ile ilgili düşünceleri olumsuz, Barack Obama da bu oran yüzde 52. Irak’ın işgali emrini veren George W. Bush ile ilgili olumsuz düşünenlerin oranı da yüzde 77 olmuştu.

Yaklaşık yüzde 70’i Trump’ın Müslüman karşıtı olduğunu düşünüyor. Yarısı da seyahat yasağının militan grupların daha rahat genç Müslümanları saflarına çekebileceğini düşünüyor.

Katılımcılar, gelecek 5 yıl içinde bölgeyi etkileyecek ikinci büyük olayın petrol fiyatları olacağını düşünüyor. Ankete katılanlar IŞİD’i en büyük tehlike olarak görüyor.

Anket sonuçları Fas’tan Mısır’a, Ürdün’den Suudi Arabistan’a kadar 16 ülkede 3 bin 500 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelerle ortaya çıktı.

STÜDYO VOA

Trump yoluna J.D. Vance ile devam edecek – 16 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG