Erişilebilirlik

Arınç: 'Gazeteciler Gazetecilik Faaliyetlerinden Dolayı Cezalandırılmıyor'


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Amerikan Alman Marshall Fonu'nda katıldığı toplantıda

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye’de gazetecilerin gazetecilik faaliyetlerinden dolayı suçlanıp ceza görmediğini söyledi. Arınç Washington’daki temaslarının ilk gününde Amerikan Alman Marshall Fonu’nda bir toplantıya katıldı. Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bülent Arınç, Türkiye’de basın özgürlüğünün gerilediği yolundaki kaygıları şöyle değerlendirdi:

"Türkiye’de şu anda gazeteci sıfatını taşıyan, ama cezaevinde olan 25-26 kişi var. Bunların meslek olarak karşılığında gazeteci yazıyor. Ama suçlandıkları konu ve mahkeme kararları şudur: Terör örgütünün üyesi olmak, terör örgütünün propagandasını yapmak, terör örgütüyle bağlantılı destekte bulunmak. Bir başka yönü de şudur. Gazetecidir, ama adi suç işlemiştir. Adam öldürmüştür, kaza yapmıştır vesaire. Herhalde tartıştığımız konu bu değil. Yani gazeteci olmak demek melek olmak değil. Gazeteci de suç işleyebilir."

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin kendi işlerini yaparken suçlanmadığını, gözaltına alınmadığını ve ceza görmediğini söyledi ve şöyle devam etti:

"Türkiye’de son yıllarda bazı internet haber portalı, bazı gazeteci olarak bilinen şahıslar, üç-dört yıldan bu yana yargılaması devam eden ve her gün bazı yeni delillerle de yeni davalar açılan bir örgütle bağlantılı olarak görülüyor. Siz bunu daha çok belki Ergenekon olarak biliyorsunuz. Ama Ergenekon terör örgütüyse, başkaları da var. Dolayısıyla yargının bir faaliyetinden söz ediyoruz. Gazetecidir, hatta basın kartı sahibidir, ama gazetecilik faaliyetinden dolayı değil, bir örgütle bağlantılı iş yaptığından dolayı savcının talebi, hakimin kararıyla tutuklanabilmektedir."

Bülent Arınç, bir bakan ve eski Meclis Başkanı olarak yargının işine karışamayacağını söyledi ve "Türkiye bir muz cumhuriyeti değil, demokratik bir ülkedir şeklinde konuştu.

Ermeni Soykırımı Olmamıştır

Ermenilerin 1915 olaylarını soykırım olarak andığı 24 Nisan’ın yaklaştığı bu günlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a bu konuyla ilgili bir soru da yöneltildi. Arınç, Ermeni bir katılımcının sorusu üzerine Türkiye’de soykırım işlenmediğini söyledi, Birinci Dünya Savaşı sırasındaki zorunlu göç sırasında Ermeniler kadar Türklerin de sıkıntı çektiğini kaydetti:

"Zorunlu göçle soykırım aynı şey değildir. Birleşmiş Milletler’in tarifinde soykırımın nasıl tarif edildiğini hepimiz biliyoruz. Türkiye’de ne geçmişte ne günümüzde Ermeni ırkına karşı uygulanmış bir soykırımı bulamazsınız. Bunu kesinlikle reddediyoruz. Biz her acı olayla yüzleştik. Yüzleşmeyi de demokrasimizin bir gereği olarak görüyoruz. Bu yüzleşmemizde ne geçmişte ne dün ne bugün soykırım diye bir şey bulamadık.”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türk dış politikasının halen “tek eksikliği” olarak tanımladığı Ermenistan’la ilişkilerin normalleşmesini dilediklerini sözlerine ekledi. İlk temaslarını New York'ta gerçekleştiren Bülent Arınç Washington temaslarını bugün tamamlıyor.

XS
SM
MD
LG