Erişilebilirlik

Arizona Çip Üretim Merkezlerinden Biri Oluyor


Amerika çip üretiminin ve bu konuda araştırmanın merkezi olma konumunu yeniden kazanmak için adımlar atıyor. Biden yönetiminin amacı ülkeyi Asya’daki tedarik merkezlerine daha az bağımlı hale getirmek. Arizona bu çerçevede seçilen bölgelerden biri. Eyalete 40 milyar dolarlık yatırım yapılıyor.

Arizona Çip Üretim Merkezlerinden Biri Oluyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Başkan Joe Biden da geçen hafta içi yapılmakta olan tesiste incelemelerde bulundu.

Arziona’da Phoenix’in kuzeyinde Tayvan çip devi TSMC bir üretim tesisi inşa ediyor.

TSMC’nin Arizona’da inşaa kararı Amerikalı politika belirleyecilerinin ülkenin çip endüstrisinin geliştirilmesi için çalıştığı bir dönemde CHIPS ve Bilim Yasası çerçevesinde 54 milyar dolarlık bir kaynak sağlandığı sırada geldi.

Yerel liderler işler ve ekonomik hareketlilik istiyor. Politika yapıcılar ekonomik ve ulusal güvenlik nedenler yüzünden çip tedarik zincirinin kritik bölümlerinin Amerika’da üretilmesini istiyor.

Arizona Üniversitesi de Savunma Bakanlığı’nın mikroelektronik yeteneklerinin arttırılması çalışmalarında yer almak için 2 milyar dolarlık ek kaynak için başvurunlardan.

Arizona Üniversitesi’den Michael Crow, “Kritik parçalar ve kendi ekonomik geleceğimiz için yarış halinde olduğumuzu süper bir güce dayanamayız” diyor.

Onlarca yıl Silikon Vadisi liderleri elektronik üretimleri için Doğu Asya’daki merkezlere bağlı kaldı. Asya’da üretimin birçok nedeni var, buna maliyetler de dahil.

Arizonalı liderler Çip Yasası’nın Asya’yla kıyaslandığında Amerika’da üretim tesislerinin kurulmasının ekstra maliyetlerin yüzde 30’nun azalmasına yardımcı olacağını belirtiyor.

Sandra Watson, Arizona ekonomik gelişim dairesinin yöneticisi. Bu yıl başlarında Tayvan’ı ziyaret etti, amacı TSMC’nin tedarikçilerinin 40’ını Arizona’ya getirtmekti. 6’sı Arizona’ya geldi bile.

Watson, “Tayvan’dan özellikle diğer onlarca tedarikçilerle çalışıyoruz fakat dünya genelinden şirketlerin de Arizona’da operasyon merkezi açmak istediklerini görüyoruz” diyor.

Çip üreticileri ve tedarikçileri Arziona’da temel atsalar da Amerika içinde tam bir çip ekosistemi yaratmak zorlu olacak.

Phoenix Ekonomik Konseyi’nden Chris Camacho, Çip tedarik zincirinin kritik parçaları hala ülke dışında diyor.

Camacho, “Bugün ister paketleme olsun, ya da çelik yüzeyler, daha geniş ekosisteme dahil olan parçalar, o üretimin çoğu denizaşırı ülkelerde oluyor. Amacımız baştan sona bir çözüm bulmak, çiplerin Amerika’da gelişmiş bir altyapıyla var olması” ifadelerini kullanıyor.

Arizona şimdiden ülkede çip üretimi iş olanağı açısından California, Oregon ve Texas’ın ardından en büyük dördüncü eyaleti.

TSMC’nin Arizona’ya gelme kararı Intel’in kampüsünü Phoenix’in 30 mil güneydoğusuna genişletmesiyle birleşti. Bu da Arizona’yı yeni bir çekim merkezi yaptı. Çip üretiminin endüstriyel ihtiyaçları da dikkatte alınarak Edwards Vacuum şirketi 200 bin metrekarelik bir tesis inşa etme kararı aldı.

Edwards Vacuum şirketinden Najwa Khazal, “Bu Edwards’ın üretimi ülke içine taşıma, üretimi Amerika’ya döndürme taahhüdünü doğruluyor. Müşterilerimize hemen arka bahçelerinde olacağımız yönündeki taahhüdümüzü doğruluyor” dedi.

Öyle bir arka bahçe ki çiplerle dolu.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG