Erişilebilirlik

Arjantin Cumhurbaşkanı Yardımcısına Suikast Girişimi


Arjantin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cristina Fernandez de Kirchner’e suikast girişiminde bulunuldu. Kirchner, saldırganın silahının tutukluk yapması üzerine suikasttan kıl payı kurtuldu.

Sosyal medyaya da yansıyan görüntülerde Kirchner, arabasının yanındayken etrafındaki kalabalıktan bir kişi silahı yüzüne doğrultuyor. Kirchner ise silahı farkedince eğilerek, kulaklarını kapatıyor.

Kirchner’in yolsuzlukla yargılandığı mahkemeden duruşma sonrasında çıkıp evine geldiği sırada yaşanan olayla ilgili polis, 35 yaşındaki Brezilyalı bir erkeği gözaltına aldığını açıkladı.


“5 mermi bulunan silah ateş almamış”

Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, silahın beş mermi ile dolu olduğunu, ancak tetiklendiğinde ateş almadığını açıkladı.

Kirchner’in daha önce özel kalem müdürlüğünü yapan Fernandez, "Cristina hayatta çünkü henüz teknik olarak teyit edilmeyen bir nedenle içinde beş mermi bulunan silah ateş almadı" dedi.

Saldırı girişimini kınayan Fernandez, "Aynı fikirde olmayabiliriz, derin anlaşmazlıklar yaşayabiliriz, ancak nefret söylemi yer alamaz çünkü şiddeti doğurur ve şiddetin demokrasiyle birarada var olma şansı yoktur" diye konuştu.

Kirchner devleti dolandırmakla suçlanıyor

2007-2015 yılları arasında Arjantin cumhurbaşkanı olan 69 yaşındaki Kirchner, ondan önceki dört yıl boyunca da ülkenin first lady'siydi.

Kirchner'in evinin önünde son birkaç gecedir toplanan kalabalık, suçlamalarla ilgili eski cumhurbaşkanına destek veriyor.

Hakkındaki iddiaları reddeden Kirchner, cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde devleti dolandırmak ve kamu ihalelerine hile karıştırmakla suçlanıyor.

Savcılar, eski cumhurbaşkanının 12 yıl hapis cezasına çarptırılmasını ve ömür boyu siyasetten men edilmesini talep ediyor. Ancak Fernandez de Kirchner Senato başkanı olduğu için dokunulmazlığı bulunuyor.

Kirchner, cezası Yüksek Mahkemesi tarafından onaylanmadığı ya da 2023 sonunda yapılacak seçimlerde Senato'daki koltuğunu kaybetmediği sürece hapse giremeyecek.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG