Erişilebilirlik

12 Kasım Amerikan Basınından Özetler


USA Today, ABD'de bütçe açığının azaltılması amacıyla kurulan komisyonun açıkladığı taslak raporun siyasilerden sert tepkiler aldığını kaydediyor. Ancak gazete, bütçede denge sağlamak için acı reçetenin kaçınılmaz olduğunu savunuyor:

“Bu tür komisyonların hazırladıkları raporlar genellikle tozlu raflarda unutulup gider. Seçmenler, geçen hafta yapılan seçimde ayağını yorganına göre uzatan bir hükümet istedikleri mesajını verdiler. Şimdi de Obama ile Kongre liderlerinin bu raporu sümen altı mı edeceklerini yoksa böylesine kapsamlı bir planı hayata geçirmek için görüşmelere mi başlayacaklarını yakından izleyecekler. Bu planı beğenmeyenlerin önünde iki alternatif var. Ya bu plana karşı çıkmak için bazı mazeretler bulacaklar ya da Temsilciler Meclisi ve Senato’da çoğunluğun onaylayabileceği daha iyi bir plan hazırlayacaklar. Bu sorunu görmezden gelmek mümkün değil. Hem bütçe açığını kontrol altına almaktan bahsedip hem de bunun için ciddi bir çaba harcamayan birisinin samimiyetine inanmak mümkün değil.”


Los Angeles Times bütçe açığının sadece federal hükümetin değil yerel yönetimlerin de sorunu olduğunu hatırlatıyor. Gazete, bütçe açıklarını azaltmak için politikacılara büyük sorumluluk düştüğünü vurguluyor:

“Seçmenler yaşanan çözümsüzlükten dolayı politikacıları suçluyorlar. Ancak seçmenlerde de hata var. Cumhuriyetçi Kongre üyeleri eğer bir vergi artışına onay verirlerse, koltuklarından olacaklarını çok iyi biliyorlar. Aynı şekilde Demokrat Kongre üyeleri de öğretmen maaşları veya çocuk sağlığı gibi programlarda kesintiye giderlerse yeniden seçilemeyeceklerini biliyorlar. Hükümetin finans sorununu çözebilmesi için, politikacıların halka hizmet ettiklerini kabul etmeleri gerekir ve bazen halka doğru bir biçimde hizmet edebilmek için seçmenin gazabına uğramayı göze almak gerekir. Tarihe geçecek olan sağlık reformunu kabul ederek doğru bir iş yapan Demokrat Kongre üyelerinin birçoğu geçen hafta yapılan seçimde bunu acı bir biçimde öğrendi. Her iki partiden de daha fazla sayıda politikacının bu yolu tercih etmesini bekliyoruz. Ancak bu konuda fazla da iyimser değiliz.”

New York Times Irak’ta yeni hükümetin kurulması konusunda sağlanan uzlaşmayı memnuniyetle karşılıyor. Gazete, hassas dengelere dayanan uzlaşmanın devamı için Amerika’ya büyük sorumluluk düştüğünü yazıyor:

“Başta Başkan Yardımcısı Joseph Biden olmak üzere Obama yönetimi, bütün büyük grupların hükümette yer almasını savunarak ve tarafları uzlaştıracak önerilerde bulunarak, bu süreçte büyük çaba harcadı. Washington’un bundan sonra da sürecin içinde olmaya devam etmesi gerekiyor. Iraklı politikacıların da bir an önce işe koyulması gerekiyor. Irak’ta hala petrol gelirlerini adil biçimde paylaştıracak bir yasa çıkartılmadı. Kerkük’ün geleceği konusunda hala uzlaşma sağlanamadı. Sürece katılma kararı alan Sünni savaşçılar hala kendilerine vaat edilen işlere başlayamadı. Çözülecek sorunlar listesi böyle uzayıp gidiyor.”

Washington Post Başkan Obama yönetiminin Mısır’da muhalefete yönelik baskılar karşısında sessiz kalmasını eleştiriyor. Gazete, bu sessizliğin Hüsnü Mübarek yönetimine destek olarak algılandığına dikkat çekiyor:

“Amerika’nın rolü ne olursa olsun, Mısır’da yapılacak olan seçimler adil ve serbest olmayacak. Ancak Obama yönetiminin kamuoyu önünde yaptığı açıklamalar demokrasi yanlısı hareketlere katılan yüz binlerce cesur Mısırlı açısından büyük önem taşıyor. Kahire’de herkes hasta devlet başkanının görevden ayrılması veya ölmesinden sonra bir değişim yaşanacağını biliyor. Obama yönetiminin açıklamaları bu değişimi sessizce bekleyen Mısırlılar için de çok önemli… Dışişleri bakanı Clinton Mısırlı mevkidaşı ile buluşmasında hayati bir mesaj verme fırsatı yakaladı. Ancak ne yazık ki bu fırsatı değerlendirmemeyi tercih etti.”

XS
SM
MD
LG