Erişilebilirlik

14 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Boston Globe Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin somut sonuçlar ürettiğini belirtiyor. Ancak gazete, nükleer malzemelerin güvenliği için daha fazla kaynak ayrılması gerektiğini de ekliyor

Washington Post terör örgütlerinin nükleer silah yapmak için uranyum ve plütonyum elde etmeye çalıştığını hatırlatıyor. Gazete, bu nedenle Washington’daki zirvede nükleer güvenliğin öne çıkmış olmasını doğru buluyor:



“Amerika yıllardır nükleer malzemelerin korunmasına veya imha edilmesine yönelik çeşitli programları uyguluyor. Ancak bu programlar ya yetersiz bütçelere sahip ya da diğer ülkelerin direnciyle karşılaşıyor. Obama, bu önemli sorunla gerektiği gibi en üst düzeyde ilgilendi ve bütün nükleer malzemelerin dört yıl içinde güvence altına alınması gibi çok net bir hedefin benimsenmesini sağladı. Salı günü açıklanan zirve bildirgesi ve çalışma planı belki ayrıntılar konusunda yetersiz bulunabilir. Yine de katılımcı ülkelerin kendi nükleer malzemelerini güvence altına almayı, güvenlik için yeni yatırımları, mekanizmaları ve hukuki düzenlemeleri kabul etmeleri önemli bir gelişmedir. Şimdi bu vaatlerin yerine getirilmesi konusunda ısrarcı olmak gerekiyor.”


Boston Globe da Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin somut sonuçlar ürettiğini belirtiyor. Ancak gazete, nükleer malzemelerin güvenliği için daha fazla kaynak ayrılması gerektiğini de ekliyor:



“Zirvede tehlikeli nükleer malzemelerin güvenliği için öngörülen reçete hayata geçmedikçe, zirvenin başarılı olduğu söylenemez. Birçok ülkenin nükleer tesislerin güvenliğini öncelikli bir konu olarak kabul etmesi ve bu konuda yabancı ülkelerin istihbarat örgütleriyle işbirliği yapması gerekecek. Nükleer hırsızlığı önleme kapasitelerini ciddi sınavlardan geçirmeleri, korunması gereken tesis sayısını azaltmaları gerekecek. Bütün bunlar için de yeterli kaynak oluşturulması gerekiyor. İhtiyaç duyulan noktalarda bu kaynak Amerika tarafından sağlanmalıdır. Amerika, savunma bütçesinin küçük bir kısmıyla kendine büyük zarar verebilecek nükleer tehdide karşı koruma sağlayabilir.”


New York Times Çin’in para biriminin değerini yapay olarak düşük tutmasının bütün ülkelere zarar verdiğini yazıyor. Gazete, bu konuda sadece Amerika’nın değil diğer ülkelerin de Çin’e baskı yapması gerektiğini savunuyor:



“Serbest ticaret sisteminden Çin kadar kazançlı çıkan başka bir ülke yoktur. Eğer ticaret ortakları Çin’e yeterince baskı yaparlarsa, Pekin de insafa gelecektir. Ancak, diğer ülkelerin Çin’e ne ölçüde baskı yapacakları hala belirsiz. Oysa bu, küresel bir sorun. Çin’in, para biriminin değerini yapay biçimde düşük tutması, bütün gelişmekte olan ülkelerin ihracat çabalarına zarar veriyor. Dolayısıyla bu Amerika ile Çin arasındaki bir sorun değildir. Çin ile dünyanın büyük bir kısmı arasında yaşanan bir sorundur. Şimdi Obama’nın yapması gereken şey, diğer ülkelerin liderlerinin Çin’e bu mesajı mümkün olduğunca net ve hızlı bir biçimde vermelerini sağlamak olmalıdır.”


Christian Science Monitor Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve diğer yöneticilerin uçak kazasında ölmesine rağmen, Polonya’da istikrarın bozulmadığına dikkat çekiyor. Gazete, Polonya’nın yasını tuttuktan sonra geleceğe odaklanması gerektiğini vurguluyor:



“Polonya artık, Amerika ile Sovyetler arasındaki Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi bir cephe ülkesi değil. Tam tersine 21. yüzyılda Polonya Amerika’nın güçlü bir müttefiki haline geldi. Obama’nın memleketi olan Chicago, aynı zamanda ülke dışındaki en büyük Polonyalı topluluğuna da ev sahipliği yapıyor. Obama, Kaczynski’nin cenaze törenine katılarak iki ülke arasındaki ilişkinin sıcaklığını bir kez daha gösterebilir. Polonya’nın bu trajediyi arkasında bırakıp daha parlak bir geleceğe yürümesinde Amerika’nın bu ülkenin yanında olacağını ifade edebilir.”

XS
SM
MD
LG