Erişilebilirlik

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Amerika'da Durum


8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Amerika'da Durum

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Ayrıca Mart ayı, Amerika’da Kadın Tarihi Ayı olarak biliniyor. Mart boyunca kadınların hangi açılardan ilerleme sağladıkları, hangi alanlarda daha çok çaba harcanması gerektiği ele alınıyor. Beyaz Saray’ın kısa süre önce yaptığı bir araştırma kadınların iş dünyasındaki yerini ve gelir düzeyini inceliyor. Raporun kadınların ve ailelerinin hayatında ve Amerikan toplumunda olumlu değişikliklere zemin hazırlayacak kararlar alınmasına yardımcı olması bekleniyor.

”Amerika’da Kadınlar: Sosyal ve Ekonomik Refahın Göstergeleri” adlı rapor Amerikalı kadınların hayatını her boyutuyla ele alan bir çalışma.

Ticaret Bakanlığı Ekonomik İşler Müsteşarı Rebecca Blank yeni raporun kadınların hayatındaki beş ana alanı kapsadığını söylüyor:

”Bu, Başkan Kennedy’nin Eleanor Roosevelt’e 1960‘ların başında kadınların durumuna ilişkin yaptırdığı araştırmadan beri hazırlanan ilk kapsamlı rapor. Rapor, aile, eğitim, iş ve gelir, sağlık ve şiddet konuları üzerine odaklanıyor. Bu alanlarda son 20 ila 30 yılda kadınların hayatında neler olup bittiği, ne gibi eğilimler oluştuğu konusunda incelemeler yer alıyor.”

Blank, elde ettikleri verilerin hem olumlu hem de olumsuz eğilimleri ortaya koyduğunu söylüyor. Örneğin kadınların geçmişe oranla günümüzde cinayet de dahil şiddet eylemlerine maruz kalma ve ölme olasılığı daha düşük. Günümüzde daha geç evlenip çocuk sahibi olan kadınlar genel nüfusun yüzde 51‘ini, 65 yaş üstü nüfusunsa yüzde 57‘sini oluşturuyor. Kadınların artrit, obezite ve depresyon gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşma olasılığı erkeklerden daha yüksek. Kalp ve şeker hastalıklarına yakalanma riski de daha düşük. Rapor ayrıca eğitim alanında büyük gelişmeler kaydedildiği sonucuna varıyor.

Ticaret Bakanlığı Ekonomik İşler Müsteşarı Rebecca Blank şunları söylüyor:

”Raporda kadınların eğitim seviyesinin erkeklere oranla daha hızlı yükseldiğine dair müjdeli haberler yer alıyor. Üniversiteden mezun olan genç kadınların sayısı şu anda Amerikalı genç erkeklerden daha fazla. Bu durum sadece beyaz kadınlar için değil her ırk ve etnik köken için geçerli.”

Ancak kadınların eğitim alanında kaydettiği gelişmeler erkeklerle eşit gelire yansımıyor.

Beyaz Saray Kadın Konseyi Başkanı Valerie Jarrett, ABC Televizyonu’nda Başkan Obama’nın bu eşitsizliğe çözüm bulmak için çalıştığını söyledi. Jarrett, günümüzde Amerikan kadınının istatistiki portresini çıkaran raporu hazırlayan ekipten. Jarrett şöyle konuşuyor:

”Bunun bir nedeni kadınların yüksek gelir getiren iş alanlarına girmemesi. Başkan Obama göreve geldiğinden beri kadınlarla genç kızları bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik dallarına yönelmeleri için teşvik ediyor.”

Penn State Üniversitesi’nde kadın çalışmaları uzmanı olan Lee Ann Reus, kadınların erkeklerden daha az kazanmasının başka nedenleri de olduğunu söylüyor:

”Kadınlar bir işe girmeyi kabul ettiklerinde başlangıç maaşları konusunda erkekler gibi pazarlık yapmıyor. Rapora göre kadınlar bir işe başladıklarında yıllar içinde erkeklerin yaptığı gibi maaş zammı talebinde de bulunmuyor. Ayrıca yarı zamanlı çalışan çok sayıda kadın var. Kadınlar hem iş hem de aile yaşantısı arasında denge kurmaya çalışıyor. Erkeklerin böyle bir zorunluluğu yok. Bunun nedeni kadın ve erkeğin toplum içindeki görevlerinin neler olduğu konusundaki düşüncelerimiz.”

De Reus, Amerika’da Kadınlar raporunun, kadınların günümüzde karşılaştığı sorunların çocukları, aileleri ve toplumu nasıl etkileyeceğini de vurgulayacağını umuyor ve şöyle konuşuyor:

”İşin özü şu: kadınların durumunun iyi olmasından hepimiz kazançlı çıkıyoruz. Vatandaşlarını düşünen ülke kazançlı çıkıyor. Kadınların ihtiyaçlarını karşıladığımızda geleceğimiz daha parlak olacak. Rapor bu sonuca varıyor.”

Amerika’da Kadınlar raporunu hazırlayanlar, elde ettikleri verilerin kadınların durumunun iyileştirilmesi için yeni politikalar geliştirilmesini, kız çocuklarının anne, anneanne ve babaannelerinden daha iyi yaşam koşullarına sahip olmasını sağlayacağını umuyor.

XS
SM
MD
LG