Erişilebilirlik

9 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


Amerika'da gazetelerin baş konusu bu hafta da Bin Ladin operasyonu. Washington Post, Başkan Barack Obama'nın ulusal güvenlik ekibinin operasyon öncesinde ikiye bölündüğünü yazıyor.

'Obama operasyon öncesi düşüncelerini anlattığı CBS 60 minutes programında riskleri tarttığını ve Bin Ladin'in yakalanma şansının olduğu operasyona devam etme kararı verdiğini söyledi. Obama böyle yaparak güvenlik danışmanlarının tavsiyelerini de reddetmiş oldu. Güvenlik ekibi Pakistan'ın içine birlik göndermenin riskli olduğunu düşünüyordu. Obama riske değeceğine karar verdi'

Los Angeles Times Usame Bin Ladin'in ölümünün Afganistan savaşında Taleban'ı barış görüşmelerine ikna edebileceğini yazıyor. Ancak gazete bu durumun terör eylemlerini daha da arttırabileceği ihtimali üzerinde de duruyor.

'Afgan Talebanı'nın lideri Molla Muhammed Ömer'in de Pakistan'da saklandığı tahmin ediliyor. Ömer'in Balucistan eyaletinde saklandığı olasılığı kuvvetli. Taleban liderleri Amerika'nın iç politikasını yakından takip ediyor. Bu liderler Başkan Obama üzerindeki baskı nedeniyle Afganistan'daki askerlerin yakında çekileceğinin ve Bin Ladin'in ölümünün terörle mücadele çabalarının hızını keseceğinin farkında.

New York Times, Suriye'nin hükümet karşıtı göstericiler üzerindeki baskısını arttırdığını yazıyor. Gazetede iki büyük kente daha fazla polis sevkedildiği, güney kasabasına asker gönderildiği ve iletişim imkanlarının kesildiği yazıyor.

'Ayaklanma başladığından beri Suriye yabancı gazetecileri yasakladı, bir çok haber insan hakları gruplarından alınır hale geldi. Ancak son günlerde bu gruplar da Humus ve Baniyas kentindeki halkla konuşamadıklarından yakınıyor. Uydu telefonları dahi çalışmıyor. İletişim imkanlarının neden kesildiği net değil ancak Obama yönetimi aynı taktiğin 2009 ayaklanmaları sırasında İran'da da kullanıldığını ve Suriye'nin iletişimi engelleyecek aletleri bu ülkeden temin ettiğini belirtiyor'

Washington Times gazetesi, Obama yönetiminin Pakistan ile ilişkilerin ne düzeyde olduğunu test etmeye çalıştığını ve yönetimin Bin Ladin'in eşlerini sorgulamak istediğini belirtiyor.

'Pakistanlı liderler Amerika'yı Pakistan topraklarında bir daha Bin Ladin operasyonu gibi bir operasyon yapmaması için uyardı. Bu arada bazı Pakistan televizyonları İslamabad'da bulunan bir CIA şefinden sözetti. Bu kişinin adı sızdırılırsa bu önemli bir anlaşma ihlali anlamına gelir. Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon Bin Ladin'in eşlerini sorgulayabilmenin çok önemli olduğunu söyledi'

XS
SM
MD
LG