Erişilebilirlik

Asgari Ücret 2020 TL Oldu


2018 yılında 1603 Türk Lirası olan asgari ücret, %26,05 artış yapılarak 2 bin 20 Türk Lirası’na yükseltildi.

Böylelikle 2008 yılında 420 dolar olan asgari ücret, 11 yıl sonra bugünkü kurlara göre 380 dolar seviyesine gerilemiş oldu.

Birleşik Metal İş’in çalışmasına göre, dört kişilik ailenin sağlıklı beslenmek ve insanca yaşayabilmek için yapması gereken aylık asgari harcama tutarı, yani yoksulluk sınırı 6 bin 626 TL.

Enflasyon Oranı Sokakta Nasıl Yorumlanıyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:57 0:00

Bakan Selçuk: "Sözümüzü tuttuk, işçimizi enflasyona ezdirmedik"

İşçi kesimi adına Türk-İş’in işveren kesimi adına TİSK’in yürüttüğü görüşmelerde asgari ücret artışına tarafların oy birliğiyle karar verildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na başkanlık yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Asgari ücrette mevcut enflasyonun üzerinde bir artış sağladık, işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair sözümüzü tuttuk. Söz konusu Türkiye olunca işçimiz ve işverenimiz ortak paydada buluşabildi” dedi.

Türk İş: “Mükemmel olmasa da kabul edilebilir”

6 Aralık’ta başlayan asgari ücret görüşmeleri sırasında işçilerin haklarını alamazsa Fransa’daki sarı yelekliler gibi protesto gösterilerine başvurabileceğini söylediği için iktidara yakın çevrelerin hışmına uğrayan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “sıkıntım olduğu zaman insanları plaja mı davet edeceğim tabii ki sokağa davet edeceğim” yorumunu yaptı.

Atalay, “Biz 98 gün önce asgari ücretin 2000 TL’nin üzerine çıkması gerektiğini söylemiştik. Bizim hedefimiz insanca yaşayabileceğimiz bir ücretti. Mükemmel olmasa da kabul edilebilir bir artış. Bu arada bakanımızla yaptığımız konuşmada 2020 için de belli bir noktaya geldik” dedi.

Türk İş Başkanı ilk görüşme öncesinde “Bizim olmazsa olmaz kırmızı çizgimiz enflasyon oranı. CHP’nin 2200 TL’lik önerisi gayet mantıklı” demişti.

TİSK Genel Sekreteri Akansel ise Türkiye’nin sürdürülebilir bir şekilde büyümesine ve kalkınmasına yönelik tüm çalışmaları destekleyeceklerini söyledi.

DİSK: “Eşitsizlikler daha da büyüyecek”

Asgari ücret 7,5 milyon işçiyi doğrudan bir o kadar işçiyi dolaylı olarak ilgilendiriyor.

Yeni asgari ücretin 2800 olması gerektiğini daha önce açıklayan DİSK, asgari %26 artışın ücretli kesimi yaşanabilir bir hayat standardına kavuşturmayacağı iddiasında.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Asgari ücretli bir kez daha ekonomik büyümeden pay alamamıştır. Son 20 yılda reel asgari ücret, kişi başına reel milli gelire göre yüzde 20 oranında gerilerken, işçiler aleyhine eşitsizlik büyümüştür. Bir kez daha büyümeden işçilere pay vermeyen 2019 asgari ücreti ile eşitsizlikler daha da büyüyecektir. Nüfusunun dörtte üçünün ücret gelirleriyle yaşadığı bir ülkede, işçilerin yararına olanın ülkenin de yararına olduğunu, yaşanabilir bir memleketin ancak ve ancak yaşanabilir bir ücret ile mümkün olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. 2019 asgari ücreti yaşanabilir bir ücret değildir” dedi.

Kılıçdaroğlu: “2200 TL’yi tüm belediyelerde uygulayacağım”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise asgari ücret artışını yeterli bulmadıklarını belirterek partili belediyelerde daha önce verdikleri söze uyarak asgari ücreti 2200 TL’ye yükselteceklerini teyit etti.

CHP lideri, “Sesimi kesmem, 2 bin 200 lirayı CHP'nin bütün belediyelerinde uygulayacağım. Mart ayında kazandığımızda orada çalışan işçiler 2 bin 200 lira alacaklar. Ocak ile Mart ayındaki farkı da alacaklar. Hiçbir işçiye dokunmayacağız. Siyasi görüşü her ne olursa olsun. Onun da güvencesini veriyorum. İşine son verilirse geleceksin, sonra beraber gideceğiz seni yeniden işine bizzat ben yerleştireceğim” dedi.

Erdoğan’dan doğalgaz ve elektrikte %10 indirim müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Meclis Grubu’nda yaptığı konuşmada elektrik ve doğalgaz fiyatlarında %10 indirime gidileceğini açıkladı.

Erdoğan, “Yılbaşından itibaren Bay Kemal’in özellikle dinlemesi lazım, elektrik fiyatlarında konutlarda yüzde 10 indirim yapıyoruz. Aynı şekilde konutlarda ve küçük orta ölçekli işletmeler ile ticarethanelerde kullanılan doğalgazda da yüzde 10’luk bir indirime gidiyoruz. Geçtiğimiz yıl döviz kurunda yaşanana dalgalanmanın vatandaşların üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için akaryakıtta vazgeçtiğimiz ÖTV tutarı 8 milyar liranın üzerindedir” dedi.

XS
SM
MD
LG