Erişilebilirlik

ABD Pakistan'dan Özür Diledi


ABD Pakistan'dan Özür Diledi

Afganistan-Pakistan sınırında çıkan bir çatışmada üç Pakistan askerinin NATO birlikleri tarafından öldürülmesi konusunda yürütülen soruşturma sonuçlandı. Raporda, askerlerin ölümüne koordinasyon eksikliğinin neden olduğu belirtiliyor.

Pakistan ve NATO tarafından ortaklaşa yürütülen soruşturmada NATO helikopterlerine ateş açılması üzerine helikopterlerin bir kontrol noktasını vurduğu tespit edildi. Raporda Pakistan askerlerinin açtığı ateşle helikopterleri pozisyonları konusunda uyarmaya çalıştığı belirtiliyor.

Amerika’nın Afganistan Kuvvetleri Komutanı Orgeneral David Petraeus, Pakistan askerlerinin hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduğunu açıkladı. Petraeus bu tür olayların tekrarlanmaması için İslamabad hükümetiyle daha etkili bir şekilde çalışacaklarını vurguladı. Amerika’nın İslamabad Büyükelçisi Anne Patterson da olay üzerine özür diledi.

Olayın ardından Pakistan hükümeti Afganistan’daki birliklerin ikmal edildiği güzergah üzerindeki sınır kapısını kapattı.

Bu arada, Pakistan’ın Afganistan sınırında NATO’ya yakıt taşıyan en az 25 petrol tankeri daha militanlar tarafından ateşe verildi.

Yetkililer, saldırganların NATO’ya ikmal malzemesi taşıyan 40 kadar kamyon ve tankeri Ketta dışındaki depodan silah zoruyla dışarı götürdüğünü ve daha sonra da ateşe verdiğini bildirdi.

Son bir hafta içinde NATO’ya malzeme taşıyan kamyon ve petrol tankerleri altıncı kez saldırıya uğruyor. Saldırıların sonuncusunu da Taleban üstlendi.

Amerika Savunma Bakanlığı Sözcüsü Geoff Morrell, kapalı tutulan sınır kapısının açılması için Pakistanlı yetkililerle temas yaptıklarını açıkladı. Morrell, sınır kapısının kapatılmasının ve petrol tankerlerine saldırıların, ittifakın Afganistan’daki askerlerine ikmali etkilemediğini söyledi.

Öte yandan Pakistan’ın kuzeybatısında, Amerika’ya ait bir uzaktan kumandalı uçağın düzenlediği füze saldırısında üç militanın öldüğü açıklandı.

XS
SM
MD
LG