Erişilebilirlik

Assange WikiLeaks'i Yazmak İçin 1,5 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı


Assange WikiLeaks'i Yazmak İçin 1,5 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange 1,5 milyon dolarlık kitap anlaşması imzaladı. Assange’ın kitabı Mart ayına kadar tamamlaması bekleniyor.

İngiliz Sunday Times gazetesinde yayınlanan ropörtajında Assange, aslında kitap yazmayı düşünmediğini, ancak avukat masraflarını karşılamak ve tartışmalı sitesini devam ettirmek için paraya ihtiyacı olduğunu belirtti.

Haberlere göre Amerikan Alfred A. Knopf ve İngiliz Canongate Yayınevi otobiyografi için 1 milyon 300 bin dolar ödeyecek. Assange reklamlar ve kitapla ilgili öteki anlaşmalardan da ayrıca kazanç sağlayacak.

Avustralyalı Assange serbest bırakıldıktan sonra İngiltere’de kendisini destekleyen bir işadamının malikanesinde kalıyor ve kefaletle serbest bırakılmasının koşulu olarak her gün polise uğruyor, İngiltere dışına çıkması da yasak.

Eylül ayında WikiLeaks’ten ayrılan Alman vatandaşı Daniel Domscheit-Berg de kitap yazıyor, kitabı Crown Yayınevi basacak. Kitabın adının “WikiLeaks’in İçinde: Julian Assange’la Dünyanın En Tehlikeli Websitesinde Yaşadıklarım” olacak.

XS
SM
MD
LG