Erişilebilirlik

Assange: ‘Obama Arap Baharını Kullanıyor’


WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, BM Genel Kurul toplantıları çerçevesinde düzenlenen bir toplantıya video konferans aracılığıyla katıldı ve Obama’yı eleştirdi

Wikileaks’ın kurucusu Julian Asange, Birleşmiş Milletler 67. dönem Genel Kurul toplantıları çerçevesinde katıldığı toplantıda Başkan Barack Obama’yı eleştirdi.
Assange, kendisine sığınma hakkı tanıyan Ekvador hükümetinin düzenlediği toplantıya video konferans aracılığıyla katıldı.

Halen Londra’daki Ekvador büyükelçilik binasında yaşayan Assange, Obama’nın, Arap baharını kendi siyasi çıkarlarına alet ettiğini ve bu bölgedeki gelişmeleri yeniden seçilebilmek için kullandığını iddia etti. Assange, “Tunus’ta isyanı başlatan Muhammed Buazizi, Obama yeniden seçilsin diye kendini yakmadı,” dedi.

Julian Assange, Ortadoğu’da ifade özgürlüğünü savunan Obama’nın gerçekte “en büyük sansürcü” olduğunu iddia etti, diplomatik yazışmaları ortaya çıkardığı için kurucusu olduğu WikiLeaks örgütüne baskı uyguladığını öne sürdü.

Assange konuşmasında Arap baharını başlatanlarla kendisi arasında bir paralellik kurdu ve Obama’nın hem bu isyancıları hem de kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Assange, Arap baharına Ortadoğu’daki diktatörler hakkındaki gizli bilgileri de ortaya çıkaran Wikileaks’in de ilham kaynağı olduğunu ifade etti.

Assange, video konferans aracılığıyla yaptığı konuşmada hakkındaki taciz suçlamalarına değinmedi, ancak İngiltere ve İsveç’i, Amerika’ya iade edilmemesi konusunda kendisine garanti vermediği için eleştirdi.

Stockholm ve Londra, Assange’ın İsveç’e gönderilmesinden yana, ancak her iki ülke de Amerika iade talebinde bulunursa bunu geri çevirebileceği konusunda garanti vermiyor.
Ekvador, Assange’a sığınma hakkı verdi, ama Assange Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinden çıktığı an tutuklanabilir.

Amerika Assange’ın, özellikle de hukuki durumu konusunda yorum yapmaktan kaçınıyor ve sorunun şu anda sadece Ekvador, İsveç ve İngiltere hükümetlerini ilgilendirdiğini bildirdi.

Assange’ın daha önce Ağustos ayında Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinden yaptığı açıklama sonrasında Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, WikiLeaks’in kurucusunun dikkatleri hakkındaki taciz suçlamalarından uzaklaştırmak için “tuhaf iddialarda” bulunduğunu söylemiş ve Assange’ın hukuki sorunlarının WikiLeaks’le ilgili olmadığını, cinsel taciz iddialarına dayandığını belirtmişti.

Amerika, WikiLeaks kurucusu hakkında hiçbir yasal suçlamada bulunmadığını ve Assange’ın iadesi için hiçbir ülke nezdinde girişimde bulunmadığını kaydediyor.

Assange ve yandaşları ise, WikiLeaks kurucusu hakkındaki cinsel taciz suçlamalarının arkasında Amerika olduğunu iddia ediyor ve bu ülkenin Assange’ı yargılama planları yaptığını öne sürüyor.
  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

STÜDYO VOA

Zelenski Washington’da – 21 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG