Erişilebilirlik

Ateşkese Rağmen Azerbaycan ve Ermenistan Çatışması Sürüyor


Azerbaycan ve Ermenistan, Cumartesi öğlen saat 12.00’de yürürlüğe giren ateşkesin ihlal edilmesi konusunda birbirlerini suçlamayı sürdürüyor.

Azerbaycan tarafından yapılan açıklamada, askeri mevzilerinin gece boyunca bombardıman altında kaldığı belirtildi. Pazar günü de Gence kentinde bir apartman Ermenistan tarafından vurulmuş ve olayda siviller hayatlarını kaybetmişlerdi.

Azerbaycan ayrıca bu sabahtan itibaren Ermenistan güçlerinin Ağdam, Fizuli-Cebrail bölgelerine saldırılar düzenlediğini Goranboy, Terter ve Ağdam’a top atışlarının yapıldığını açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’a ait insansız hava araçlarının düşürüldüğünü açıkladı ve İHA’ların görüntülerini yayınladı.

Ermenistan tarafıysa ateşkesi ihlal ettiğini reddederek Azerbaycan’ın suçlamalarını kabul etmediğini belirtiyor. Dağlık Karabağ yetkilileri de bölgede çatışmaların sürdüğünü açıkladı.

Savunma Bakanı Akar’dan Azerbaycan’a destek açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün yaptığı açıklamada bir kez daha Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında olduğunu yineledi. Bakan Akar, açıklamasında, Türkiye ve Azerbaycan’ın kardeş olduklarını, birbirlerinden ayrılmalarının mümkün olmadığını, Türkiye’nin ne gerekiyorsa yaptığını ve yapmaya devam edeceğini söyledi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Azerbaycan topraklarını işgal eden barbar bir Ermenistan var. Samimiyetsizlik yapan Ermenistan ateşkes kurallarına uymadı” dedi.

Akar Rusya Savunma Bakanıyla görüştü

Akar ayrıca Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesi yaptı. Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Akar görüşmede Şoygu'ya, "ateşkesi ihlal ederek sivil yerleşim yerlerine saldıran Ermenistan'ın saldırılarına son vermesinin ve işgal ettikleri topraklardan çıkarılması gerektiğini" vurguladı.

Açıklamaya göre Akar görüşmede, "Azerbaycan'ın çözüm için bir 30 yıl daha bekleyemeyeceği ve Türkiye'nin Azerbaycan'ın öz topraklarını geri almak için başlattığı harekatta yanında olduğu" mesajını verdi.

Kremlin'den "ateşkese uyun" çağrısı

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da, Rusya'nın gelişmeleri takip ettiğini belirtirken, Azeri ve Ermeni güçlere ateşkese saygı göstermeleri çağrısında bulundu.

Aliyev: "Türkiye de görüşmelere dahil olmalı"

Öte yandan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'den de bir Açıklama geldi. Aliyev, Dağlık Karabağ konusunda Ermenistan'la görüşmelerin ne zaman başlayacağını bilmediğini ancak bu konudaki bir çözüm sürecine Türkiye'nin de dahil olması gerektiğini söyledi.

Aliyev, çözüme arabululucuk etmek için kurulan, Fransa, Rusya ve ABD'nin öncülük ettiği Minsk Grubu'nu taraflı olmakla suçladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı, "Türkiye de Minsk Grubu'nun bir üyesi, neden eş başkanlarından biri olmasın?" ifadesini kullandı.

Rusya: "Formatta değişiklik öngörülmüyor"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Moskova'da Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ görüşmelerinin formatında bir değişiklik öngörülmediği açıklamasında bulundu.

Mnatsakanyan da, Dağlık Karabağ konusunda etkili barış görüşmelerinin ancak Azeri ve Ermeni güçler arasında tam bir ateşkesin ardından mümkün olacağını söyledi.

Zohrab Mnatsakanyan, Azerbaycan'ı Türkiye'nin bölgedeki etkisini genişletmek için çalışmak ve Türkiye yanlısı paralı savaşçılar kullanmakla suçladı. Ankara bu suçlamayı reddediyor.

Mnatsakanyan, "Ateşkes istiyoruz, sahada bunu doğrulayacak ve suçlu olanı gösterecek, ateşkese sadık olmayan tarafı gösterecek mekanizmalar olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı’ndan Türkiye’ye ateşkes eleştirisi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde gazetecilere açıklamada bulunan Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Türkiye’yi Azerbaycan-Ermenistan gerginliği konusunda eleştirdi.

Asseslborn, “Türkiye halen bir ateşkes çağrısı yapmadı. Türkiye’nin bu tavrının tamamen yanlış olduğunu düşünüyorum. Bence Lüksemburg’tan gidecek mesaj bir NATO üyesi olan Türkiye’ye ateşkesin süratle sağlanmasına yardım etmesi için bir çağrı olacaktır” dedi.

XS
SM
MD
LG