Erişilebilirlik

Atina ve Berlin Anlaşamıyor


Alman Maliye Bakanı Schaeuble (solda) ve Yunan Maliye Bakanı Varoufakis Berlin'de düzenledikleri ortak basın toplantısında

Alman ve Yunan maliye bakanlarının Berlin'de yaptıkları görüşmede Almanya Yunanistan'ın borç takviminin yeniden düzenlenmesi ya da kısmen silinmesine kesinlikle karşı çıkan tutumunu sürdürdü

Berlin’de bir araya gelen Yunan ve Alman Maliye Bakanları, Atina’nın borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bir anlaşmaya varamadı.

Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, uluslararası kredi kuruluşları tarafından Yunanistan’a verilen 300 milyar dolarlık borca karşılık uyguladıkları kemer sıkma politikalarını sona erdirme konusunda Yunan maliye bakanı ile anlaşamadıklarını açıkladı.

Schaeuble’nin açıklamasına karşın Yunan bakan Varoufakis ise görüşmede Yunanistan’ın borç ödeme takvimi ya da borçların bir kısmının silinmesinin bile gündeme getirilmediğini belirterek“Anlaşamadığımız konusunda bile anlaşamıyoruz” ifadesini kullandı.

Yetkililer, görüşmede Yunanistan tarafından önerilen ve Mayıs ayına kadar sürmesi öngörülen bir köprü kredi programının ele alındığını belirtti.

Yunanlı yetkililer, yeni seçilen solcu hükümet ve Başbakan Aleksis Çipras’a uluslararası kredi kuruluşlarıyla borç görüşmelerinde zaman kazandırmak ve Yunan bankalarını finansal açıdan zora sokmamak için bir köprü kredi programı üzerinde durduklarını söylüyor.

Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisi olan Almanya ise Yunanistan’ın borç takviminin yeniden düzenlenmesine ya da kısmen silinmesine tümülle karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG