Erişilebilirlik

ATS Galasında Mültecilere Yardım Çağrısı


ATS Galasında Mültecilere Yardım Çağrısı

Ahmet Ertegün’ün 1949 yılında iki ülke arasında ilişkileri geliştirmek amacıyla kurduğu, Amerikan Türk Cemiyeti'nin (ATS) her yıl düzenlendiği geleneksel gala gecesi önceki akşam New York’ta Pierre Oteli balo salonunda yapıldı. FIBA Holding Kurucusu Hüsnü Özyeğin ve Chobani yoğurt şirketinin sahibi Hamdi Ulukaya onuruna düzenlenen galanın açılış konuşmasını Amerikan Türk Cemiyeti'nin Başkanı Murat Köprülü yaptı. Köprülü, ATS’nin amacının Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkileri güçlendirmek olduğunu, düzenledikleri gala geceleriyle Türk - Amerikan ilişkilerine kültürel, sosyal ve ekonomik katkıda bulunduklarını söyledi.

ATS’nin gala gecesine Onursal Başkan Ahmet Ertegün’ün eşi Mica Ertegün, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, Doktor Mehmet Öz, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, ABD’nin Türkiye eski büyükelçisi Francis Ricciardone de davetli katıldı.

‘Onur’ ödüllerini Muhtar Kent verdi

Gala gecesinde, insanlığa yaptıkları yardımdan dolayı işadamları Hüsnü Özyeğin ve Hamdi Ulukaya’ya , ‘Onur Ödülü' verildi. ATS adına ödüllü ikiliyi Coca Cola’nın CEO’su Muhtar Kent takdim etti. Kent, ‘Onur’ ödülünün Özyeğin ve Ulukaya’ya verilmesinin çok isabetli olduğunu ve ikilinin ihtiyaç sahiplerine yaptıkları yardımlar ve Türk Amerikan ilişkilerine bulundukları katkıdan ötürü ödülü hak ettiklerini söyledi.

Hamdi Ulukaya, Hüsnü Özyeğin
Hamdi Ulukaya, Hüsnü Özyeğin

​Gecede aldığı onur ödülünden sonra bir teşekkür konuşması yapan işadamı Hüsnü Özyeğin, Türk Amerikan stratejik ilişkilerinin önemini vurguladı, Amerika ile ilişkilerin özellikle ticaret alanında henüz yeterli düzeye ulaşmadığını ve iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin arttırılması gerektiğini söyledi. Amerikan Türk Cemiyeti'ne kendisine verilen onur ödülü için teşekkür eden işadamı Özyeğin, yaptığı insani yardımlar konusunda ise ‘’Başkaları için bir şey verdiğim zaman mutluluk duyuyorum ‘’ dedi.

Mültecilere yardım edin çağrısı

Kurduğu vakıf aracıyla servetinin bir kısmını mültecilere aktaracağını açıklayan Chobani yoğurtlarının sahibi Hamdi Ulukaya da ödül töreni sonrasında yaptığı teşekkür konuşmasında, Türkiye’de Güneydoğu'da yaptığı yatırımlarla açtığı eğitim tesislerinde okuyan 30 bin öğrenciye vurgu yaptı. Türkiye’de özellikle son dönemde yaşanan olaylara da dikkat çeken Ulukaya, ‘’Analar ağlamasın, ülkenin her tarafında ateş var, herkesi birbirini sevmeye ve barışa davet ediyorum.’’ dedi.

Ulukaya, bölgenin acılar yaşanan bir bölge olduğunu, mültecilere herkesin yardım etmesi gerektiğini söyledi. Ulukaya, ‘’Çocuklarımızın, eşimizin yüzüne bakıp rahat uyumak istiyorsak paramız varsa vereceğiz. Dünyanın bir yerinde acı varken artık diğer yerinde mutluluk olmuyor. Mutluluk olacaksa hep birlikte mutlu olacağız. Acı varsa da her beraber paylaşacağız,’’ dedi.

Türk sanat eserleri sergilendi

ATS’nin düzenlediği gala gecesi öncesi merkezi Chicago'daki Ottoman Artworks tarafından Türk sanat eserlerinin yer aldığı bir sergi açıldı. Sergideki bazı sanat eserleri gerçekleşen müzayede alıcı buldu. Ottoman Artworks’ün kurucusu Barış Doğan, Amerika'nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, Türk kültür ve sanatının Amerika’da yakından tanınması için New York’ta Türk sanat eserleri ile ilgili Ottoman Artworks olarak dernek yararına bir sergi ve müzayede gerçekleştiklerini söyledi.

Doğan,’’ Sergide Geleneksel Türk Sanatı'nın yeniden canlandırılmasında büyük emeği geçmiş merhum Ord.Prof. A.Süheyl Ünver’in atölyesinde sanat faaliyetlerine devam eden çok değerli sanatçı kızı Gülbün Ünver Mesara ve yine Süheyl Ünver’in öğrencisi, tezhip sanatının değerli hocalarından Mamure Öz’ün eserleri yer aldı. Geleneksel eserlerin yanı sıra İstanbul temalı siyah ve beyaz sanat fotoğrafları da sergilendi. Sergiye katılım ve ilgi oldukça yüksekti. Davetlilerden gelen beğeni, olumlu geribildirim ve sorular ilerisi için bizi oldukça yüreklendirdi,’’ diye konuştu.

‘’ Türk sanatını Amerika’da sanatseverle buluşturuyoruz ‘’

Doğan, Ottoman Artworks’ün tezhip, hat, ebru ve minyatür dahil Türk kültürünün önemli bir parçası haline gelen geleneksel Türk sanat eserlerini Amerika'da sanatseverlerle buluşturmak amacıyla Chicago’da kurulduğunu belirterek ‘’Geleneksel Türk sanatının en güzel örneklerini dünyanın dört bir köşesine ulaştırmayı, Türkiye’yi ve Türk kültürünü yurtdışında en iyi şekilde temsil etmeyi, Türk sanatını ve Türk sanatçılarının emeklerine katkıda bulunmayı hedefliyoruz,’’ dedi.

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG