Erişilebilirlik

Austin'den müttefiklere Ukrayna'ya daha fazla yardım için kaynaklarını seferber etme çağrısı


ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, müttefiklere, Kiev’in Rus işgaline karşı özellikle hava savunması konusunda mücadelede daha fazla mühimmat ve silah sağlamak için daha çok çabalamaları çağrısında bulundu.

Ukrayna'ya askeri yardım sağlayan yaklaşık 50 ülkeden oluşan ABD liderliğindeki Temas Grubu savunma bakanları toplantısında konuşan Austin, Kiev'in hem kısa hem de uzun vadede desteğe ihtiyacı olduğunu vurguladı. Austin savaşın "maraton" olduğu yorumunu yaptı.

Brüksel'deki NATO genel merkezinde açıklama yapan Austin, Temas Grubu'nun Ukrayna'yı Rus füze saldırılarından koruyan Patriot, IRIS-T ve NASAMS hava savunma sistemlerini daha önce zaten sağladığını hatırlattı, ancak Ukrayna'nın daha fazlasına ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Austin açılış konuşmasında, "Temas Grubu'nun üyelerine çağrım; Ukrayna'ya hava savunma kaynakları ve mühimmat sağlama konusunda kendilerini zorlamaya devam etmeleri" dedi.

Austin, "Yardımlarımızı sahada değişen koşullara ve Ukrayna güçlerinin ihtiyaçlarına göre adapte etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Batı’nın Kiev'e yardımlarını koordine etmek için Washington tarafından geçen yıl kurulan Temas Grubu, 13'üncü toplantısını yapmış oldu.

Toplantıya katılan Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov'un, Ukrayna'nın Rus güçlerinden topraklarını geri almak için bu ay başlattığı karşı saldırı hakkında mevkidaşlarını bilgilendirmesi bekleniyor. Karşı taarruzda Batı’nın tedarik ettiği yüzlerce tank ve zırhlı araç kullanılacak.

Günün ilerleyen saatlerinde NATO savunma bakanlarının Reznikov ile Kiev'e destek konusunda ayrıca görüşmesi planlanıyor.

NATO üyeleri arasında, Ukrayna'nın askeri ittifaka katılım talebi ve savaşın ardında ülkenin güvenliğinin uzun vadede sağlanması konusunda derin tartışmalar yaşanıyor.

NATO bakanları, savunma sanayisi yöneticileriyle üretim kapasitesinin arttırılması ve böylece NATO müttefiklerinin Ukrayna'ya daha fazla mühimmat sağlayabilmesi, Kiev'e yapılan bağışlar nedeniyle tükenme noktasına gelen kendi stoklarını da yeniden doldurması için görüşecek.

NATO, ayrıca sanayiye, üretimde daha fazla ortak standart belirlenmesi ve böylece birlikte hareket etmenin daha kolaylaşması için baskı yapıyor.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG