Erişilebilirlik

Avrupa Trump Etkisini Yaşayacak mı?


Avrupa Trump Etkisini Yaşayacak mı?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

Amerika başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın kazandığı zafer, ülkede sağın yükselişi olarak yorumlandı. Bu yıl da birçok Avrupa ülkesinde genel seçim var. Bunlardan ilki Hollanda’da. Sonrasında Fransa ve Almanya da sandığa gidecek. Peki Avrupa, Trump etkisini yaşayacak mı? Sistem karşıtı görüşler popülist isimleri mi göreve getirecek? Amerika’nın Sesi bu soruyu uzmanlara sordu.

Geert Wilders Hollanda’nın Donald Trump’ı olarak tanımlanıyor. Hollandalı siyasetçi arkaya yatırdığı sarartılmış saçları ve çok sert göçmen karşıtı söylemleriyle tanınıyor. Partisi de Avrupa Birliği karşıtı ve 15 Mart’taki genel seçimlerde Hollanda Meclisi’nden önemli sayıda koltuk elde etmesi mümkün.

Transatlantik Akademisi Direktörü Stephen Szabo’ya göre Hollanda bir yol ayrımında: “Bir olasılık, aşırı sağcıların Trump ve Brexit zaferlerinin rüzgarını arkalarına alarak halkı peşlerine takmaları. Ama halk, bu yolu izlemek istemediğini de söyleyebilir. Yani ucu açık bir durum ve özellikle Hollanda ve Fransa seçimlerini izlemek ilginç olacak.”

Gözlemciler, Avrupalı seçmenler arasında genel bir öfke olduğunu söylüyor. Hollandalı gazeteci Guus Valk durumu şöyle açıklıyor: “Bunun birinci nedeni, birçoklarının, ülkelerinin ellerinden alındığı duygusunu körükleyen sistem ve elit zümre karşıtlığı. Birçok ülkede olduğu gibi Hollanda’da da bu, mülteci kriziyle bağlantılı bir durum. Bunun dışında ekonomik krizler de etkili. Yunanistan’daki kriz, örneğin Hollandalı seçmene göre gerçekten çözülemedi. Ama bence esas neden siyasi sisteme ve partilere olan güvensizlik.”

Dış politika uzmanı Edward Joseph’e göre de birçok Avrupalı ülkelerine aidiyetlerini sorguluyor. “Burası hala benim ülkem mi?” sorusu seçimlerde belirleyici olabilir: “Angela Merkel’in ortaya koyduğu göçmen politikası çok cömertti. Bu da Avrupalı seçmen arasında kaygıya neden oldu. İkinci sorun da küreselleşme ve buna bağlı ekonomik durgunluk ve krizler.”

Birçok kişi, sağcı popülist partilerin ya da Amerika Başkanı Donald Trump’ın politikalarını beğenmese de, Avrupa’da siyasi manzaranın ciddi anlamda değiştiği gerçeğinde birleşiyor.

Ve Amerika’daki seçim sonuçları nedeniyle Hollandalılar, anket sonuçlarına olan güvenlerini de kaybetmiş durumda.

15 Mart’taki seçimler, Avrupa siyasetinin çizeceği yönün göstergesi olacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Mehmet Öz Ankette 6 Puan Geride - 4 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:16 0:00
XS
SM
MD
LG