Erişilebilirlik

Avrupa'da Aşırı Sağcı Partiler Güçleniyor


Avrupa'da Aşırı Sağcı Partiler Güçleniyor

Finlandiya’da geçen Pazar günü yapılan meclis seçiminde AB’ye ve göçmenlere karşı aşırı sağcı True Finns partisinin zafer kazanması, başta Almanya olmak üzere diğer AB ülkelerinde milliyetçi akımların daha da güçlenme sürecinin bir halkası olarak değerlendirildi.

Avrupa ülkelerinde son yıllarda yapılan seçimlerde aşırı sağcı, ırkçı ve İslam düşmanı partiler adeta oy patlaması yaşıyor. Finlandiya’nın yanısıra, Danimarka, Belçika, Hollanda, İtalya ve Fransa’daki benzer gelişmeler Almanya’da büyük tedirginlikle takip ediliyor. Siyasi gözlemcilere göre söz konusu ülkelerde yaşanan ekonomik krizin etkileri, sosyal harcamalarda sert kısıtlamalar, Avrupa Birliği’nin pek umut vermeyen durumu ve artan göç dalgasına paralel yükselen göçmen düşmanlığı Avrupalı seçmenleri sağcı ve ırkçı partilere yönlendiriyor.

Uzmanlar gelecek yıl Avusturya’da yapılacak seçimlerde ırkçı Avusturya Özgürlük Partisi’nin birinci olacağından yola çıkarken, aşırı sağ rüzgarın Almanya’ya da ulaşma tehlikesi olduğu belirtiliyor. Almanya’da yapılan tüm kamuoyu araştırmaları, aşırı sağcı ve göçmen karşıtı düşünce tarzının toplumda kökleşmeye başladığını, özellikle Müslümanları hedef alan ırkçılığın hızla yayıldığını ortaya koyuyor. Rosa Lüksemburg Vakfı sözcüsü Murat Çakır aşırı sağın yükselişini Avrupa çapında bir sorun olarak tanımlıyor.

Kamuoyu yoklamaları, 1,5 milyon satan ‘Almanya Kendini Yok Ediyor’ adlı Türk ve Arap düşmanı kitabın yazarı Thilo Sarrazin’in parti kurması durumunda, yüzde 18 dolayında oy alacağını gösteriyor. Murat Çakır, merkez sağın giderek zayıflamasına paralel Almanya’da da sağ popülizmin ve ırkçı söylemlerin yükselişe geçtiğini savunuyor.

Bu arada Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı ise ülkede ırkçı ve aşırı sağcı tehlikenin partilerden değil, şiddet eylemi yapmaya hazır ırkçı gruplardan kaynaklandığı görüşünde. Verilere göre 2000 yılında 2 bin 200 olan şiddet yanlısı Neonazi sayısı, 2010’da 5 bin 600’e yükseldi. 2010 yılı rakamlarına göre ırkçı partilere üye olanların sayısı 25 bin. Almanya'nın özellikle doğusundaki eyaletlerde, aşırı sağcı şiddet olaylarındaki artış dikkat çekirken, uzmanlar burada bazı kasaba ve köylerde aşırı sağcı grupların terör estirdiğini, göçmenleri göçe zorladıklarını ve adeta kurtarılmış bölgeler oluşturduklarını belirtiyor.

XS
SM
MD
LG