Erişilebilirlik

Avukat Kelleher: “Timur Cihantimur’un yüzü yara bere içindeydi. İlaç vermek yerine bol su iç dediler”


Timur Cihantimur'un gözetim altında tutulduğu Connecticut eyaletindeki Manson Gençlik Enstitüsü binası
Timur Cihantimur'un gözetim altında tutulduğu Connecticut eyaletindeki Manson Gençlik Enstitüsü binası

Boston’da dün görülen duruşmada Timur Cihantimur’u savunan iki avukattan biri olan Victoria Kelleher, müvekkillerinin kefalet karşılığında şartlı tahliye edilerek iade davası sürecinde tutuksuz yargılanması için yaptıkları başvuruya ek bir dilekçeyi hakime yazılı olarak sundu.

Türkiye’ye iade süreciyle ilgili davası devam eden 17 yaşındaki Timur Cihantimur, dün Boston’da yeniden hakim karşısına çıktı. Avukatlarının, Cihantimur’un kefaletle serbest bırakılıp tutuksuz yargılanması talebine savcılık, kaçma riskinin oldukça yüksek olduğu gerekçesiyle karşı çıktı. Hakim, kararını elindeki bilgileri inceledikten sonra açıklayacağını söyledi.

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:09:44 0:00


Cihantimur’un avukatları duruşmada, müvekkillerinin gözetim altında tutulduğu Connecticut eyaletindeki Manson Gençlik Enstitüsü adlı çocuk yerleşkesindeki olumsuz şartları dile getirdi. Cihantimur’un, üç gün boyunca bir odada usül gereği olası intihar girişimine karşı gözetimde tutularak tecrit edildiği belirtilirken, avukatlar, müvekkillerine yaşatılanların hak ihlali olduğunu öne sürdü.

Cihantimur’u savunan iki avukattan biri olan Victoria Kelleher, dün yapılan duruşma sonrasında, müvekkillerinin kefalet karşılığında şartlı tahliye edilerek iade davası sürecinde tutuksuz yargılanması için yaptıkları başvuruya ek bir dilekçeyi hakime yazılı olarak sundu.

Dilekçede, Cihantimur’un halen gözetim altında tutulduğu Manson Gençlik Enstitüsü’nde olumsuz şartlar altında olduğu belirtildi. Avukat Kelleher, Cihantimur’un tutulduğu yerle ilgili koşulların, gözetim altında tutulan çocuklara yönelik insani ve yasal uygulamalarla tutarlı olup olmadığını incelediğini kaydetti

“Müvekkilimin içinde bulunduğu durumdan kaygı duyuyorum”

Avukat Kelleher, Cihantimur’un 18 Haziran’da yapılan ilk duruşmasının ardından Manson Gençlik Enstitüsü’ne gönderildiğini, şimdiye kadar bu yerleşkeye benzeri yerlere yapmış olduğu ziyaretler ve gözlemlerine dayanarak müvekkilinin tutulduğu yerle ilgili kaygılarının bulunduğunu ifade etti.

Avukat Kelleher, Cihantimur’un Boston’da tutuklanmasının ardından götürüldüğü Manson’ı, ilgili kişilerle konuşmak için defalarca aradığını ancak telefonlarına cevap verilmediğini kaydetti. Avukat Kelleher, Manson Gençlik Enstitüsü’ne gittiğinde üniformalı bir gardiyan tarafından karşılandığını, tesiste geçirdiği zaman süresince çocuklara gardiyanların nezaret ettiğini gördüğünü, bu uygulamanın çocukların tutulduğu diğer hiçbir tesiste olmadığını belirtti.

“Timur’un kaldığı yer, bir çocuk hapishanesi değil yetişkin hapishanesi gibi”

“Manson'da tutuklu bulunan tüm çocuklar, Massachusetts eyaletindeki yetişkin hapishanelerinde gözlemlediğim hapishane üniformaları giyiyordu” diyen Kelleher, şimdiye kadar diğer tesislerde hapishane kıyafeti giyen çocukları hiç görmediğini kaydetti. Avukat Kelleher, yerleşkenin bir çocuk hapishanesinden ziyade yetişkinlerin kaldığı hapishaneleri andırdığını belirtti.

“İlaç vermek yerine bol su iç demişler”

Avukat Kelleher, Cihantimur ile görüşmesini de şu sözlerle anlattı:

“Ziyaretçi bölümündeki küçük bir odada görüştük. Cihantimur, gardiyan tarafından avukat odasına getirildi. Görünüşü endişe vericiydi. Yüzünün büyük bir kısmı kırmızıydı. Dudakları kanamış, yüzü yara bere içindeydi. Cihantimur’un bir cilt hastalığı olduğunu, normalde tedavisinin nemlendirici kremler ve reçeteli ilaçlarla yapıldığını ancak sağlık durumuyla ilgili yetkililerden yardım istemesine rağmen kendisine herhangi bir tıbbi yardım sağlanmadığını, bunun yerine kendisine su içmesinin söylendiğini ifade etti. Bana yaşadığı gözaltı koşullarını anlattı. İlk girdiğinde tıbbi bölümde tamamen tecrit altına alındığını, yastıksız bir yatakta yattığını, oda ışığının 24 saat açık kaldığını, odada çıplak tutulduğunu, okuması için hiçbir kitap bulunmadığını, sekiz saatte bir telefonla konuşmasına izin verildiğini söyledi. Yaptığım ziyaret boyunca Timur’u yaşadığı izolasyon yüzünden sıkıntılı ve duygusal olarak perişan bir halde gördüm” dedi.

Avukat Kelleher, Manson Gençlik Enstitüsü hakkında yaptığı araştırma sonucunda 2020 ve 2021 tarihli tüm raporlara ulaştığını, bu raporlara göre eyalet ve federal hükümetin burada cezalandırıcı ve gereksiz yöntemler kullanarak çocukların sivil haklarını ihlal ettiğinin belirlendiğini belirtti.

Timur Cihantimur’un avukatı Kelleher, “Uzun süreli tecrit, çocukların eğitimden mahrum bırakılması ve diğer yasa ihlalleri tespit edilmiş” dedi.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG