Erişilebilirlik

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den Karabağ Ermenileri ve Ermenistan'a işbirliği ve barış mesajı


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'nün askeri operasyonuna Ermenistan'ın müdahale etmeye çalışmamasını ve "tetikte" kalmasını önemsediğini, bunun barış görüşmeleri için umutları arttırdığını söyledi.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'nün askeri operasyonuna Ermenistan'ın müdahale etmeye çalışmamasını ve "tetikte" kalmasını önemsediğini, bunun barış görüşmeleri için umutları arttırdığını söyledi.

Azerbaycan güçlerinin Dağlık Karabağ'ı kontrol altına almasının ardından Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bölgedeki etnik Ermeniler'e ve komşu Ermenistan'a işbirliği, uzlaşma ve ortak kalkınma mesajı verdi.

Aliyev, televizyonda yayınlanan konuşmasında, Azerbaycan'ın toprakları üzerinde tam egemenliğini yeniden kazandığını ve şimdi Karabağ'ın nüfusunu entegre etmek ve bölgeyi "cennete" dönüştürmek istediğini söyledi.

Azerbaycan'ın Karabağ'ın Ermeni halkıyla hiçbir sorunu olmadığını kaydeden Aliyev, "Onlar bizim vatandaşlarımızdır" dedi ve sadece "suçlu" ayrılıkçı liderliklerine karşı olduğunu belirtti.

Aliyev ayrıca, Bakü'nün askeri operasyonuna Ermenistan'ın müdahale etmeye çalışmamasını ve "tetikte" kalmasını önemsediğini, bunun barış görüşmeleri için umutları arttırdığını söyledi.

Bakü, 2020'deki savaştan sonra kabul edilen ateşkes anlaşmasına aykırı olarak Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da askeri güç bulundurduğu konusunda ısrarlı. Erivan bunu yalanlasa da Aliyev, Azerbaycan güçlerinin Ermenistan ordusuna ait 100 tank ve zırhlı araç bulduğunu öne sürdü.

Bununla birlikte Aliyev, askerlerinin, ayrılıkçı yetkilileri teslim olmaya zorlayan 24 saatlik saldırıda Karabağ'ın sivillerine ve sivil altyapıya zarar vermekten kaçınma talimatlarını yerine getirdiğini kaydetti.

Azerbaycan'ın 2020'deki kazanımları Ermenistan'a Karabağ'ın kendini savunmasına yardım etmek için pek seçenek bırakmadı. Yeni güç dengesi, iki komşu arasında ara sıra patlak veren sınır ötesi çatışmalarla kesintiye uğrasa da yeni barış görüşmelerine zemin hazırladı.

Aliyev, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan kontrolünün geri gelmesinin sadece barışın önündeki uzun süreli bir engeli ortadan kaldırmakla kalmayacağını, aynı zamanda Gürcistan dahil Güney Kafkasya'daki üç ülke arasında daha fazla işbirliği ve kalkınmanın önünü açacağını dile getirdi.

“Azerbaycan, Karabağ Ermenileri’ni sorunsuz bir şekilde yeniden entegre etmek istiyor”

Aliyev'in konuşması öncesinde dış politika danışmanı Hikmet Hacıyev de Dağlık Karabağ’da başlattığı operasyonun ardından bölgedeki güçlerin teslim olmasıyla, etnik Ermeniler için "sorunsuz bir yeniden entegrasyon süreci" istediğini söylemişti.

Hikmet Hacıyev, Karabağ güçlerinin silahsızlandırılmasının, 30 yıldır Bakü'nün kontrolü dışında olan bölgenin başarılı bir şekilde yeniden entegrasyonu ve Azerbaycan'ın komşusu Ermenistan ile bir barış anlaşması imzalanması şansını arttıracağını belirtti.

Hacıyev, diplomatlara ve medyaya verdiği brifingde bunun Güney Kafkasya'nın siyasi haritasında "dönüştürücü ve kapsamlı bir değişim" anlamına geleceğini kaydetti.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Nikol Paşinyan'ın dünkü sözleri gibi, Bakü'yü "etnik temizlik" kampanyasıyla suçlamanın kabul edilemez olduğunu da vurgulayan Hacıyev, "Azerbaycan'ın Ermeni kökenli sakinlerinin insani ihtiyaçlarını tespit etmek ve karşılamak için Ermeni nüfusla çeşitli iletişim kanalları kuruyoruz" dedi.

Ermenistan Dağlık Karabağ'da herhangi bir güç bulundurduğunu inkar etse de Hacıyev, Azerbaycan'ın hem Karabağ güçlerinin hem de "Ermenistan Cumhuriyeti'nin askeri birliklerinin" tüm mevzilerini terk edeceğine ve tüm teçhizat ve silahlarını teslim edeceğine dair güvence aldığını söyledi.

Ermenistan'ın sadece paramiliter birliklere değil "sahada gerçek muharip güçlere" sahip olduğunu da savunan Hacıyev, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin müdahil olması çağrılarını reddederek her türlü sorunun yerinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ'daki Rus barış gücü askerlerinin bugün araçlarına ateş açılması sonucu öldüğünü açıkladı.

Açıklamada barış gücü askerlerinin Canyataq köyü yakınlarındaki bir gözlem noktasından dönerken silahlı saldırıya uğradıkları belirtildi.

Bakanlık, araçtaki tüm askeri personel hayatını kaybettiğini açıkladı. Araçta kaç personelin bulunduğu belirtilmedi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Mahmud Abbas’la görüştü – 30 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG