Erişilebilirlik

Rusya'dan Azerbaycan Ermenistan Sınırına Asker


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerginlikleri yatıştırmak için iki ülke arasındaki sınıra asker göndermeye hazır olduklarını ancak Erivan'ın şimdiye kadarki sert tavrının bunu önlediğini söyledi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerginlik, son haftalarda Ermenistan'dan tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesine doğrudan uzanan tek yolun kapalı olması nedeniyle tırmanmıştı.

Lavrov, Rusya'nın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü çerçevesinde Azerbaycan-Ermenistan sınırına bir misyon göndermeye hala hazır olduğunu söyledi. Ermenistan, Moskova liderliğinde oluşturulan örgütün bir üyesi ama Azerbaycan üye değil.

Ancak Erivan'ın Azerbaycan'ın tavrının kınanmasıyla ilgili daha önceki ısrarı, Rusya'nın bölgeye asker göndermesini engelledi.

Lavrov, bugünkü basın toplantısında, "Ermenistan'daki durumla ilgili zorluklar oldu. Ermeni dostlarımız, bölgede istikrar sağlanması için Azerbaycan'la olan sınıra Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü misyonu gönderme ihtiyacına direndi" dedi.

Lavrov, "Misyonun parametreleri üzerinde anlaştık ancak bunu kabul etmek mümkün olmadı çünkü Ermenistan, hazırlanan belgeye Azerbaycan'ın sert bir dille kınanmasının da eklenmesi üzerinde ısrarcı oldu" şeklinde konuştu.

Ermenistan'ın müttefiki olan Rusya, Azerbaycan'la da iyi ilişkiler yürütmeyi amaçlıyor.

Son anlaşmazlık, Ermenistan'ı Dağlık Karabağ'a bağlayan Laçin Koridoru'nun kapalı olması üzerine çıktı. Uluslararası arenada Azerbaycan'ın bir parçası olarak kabul edilen Dağlık Karabağ, nüfusunun çoğunluğu olan etnik Ermeniler tarafından kontrol ediliyor.

Çevreci aktivistler olduklarını öne süren Azeriler, Laçin Koridoru'nu bir aydan uzun süredir Ermenistan'ın yasadışı madencilik faaliyetleriyle ilgili anlaşmazlık nedeniyle bloke ediyor. Erivan, bu kişilerin Azerbaycan hükümetinin desteğini alan kışkırtıcılar olduğunu kaydediyor.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki bu çıkmaz, Rusya'nın arka bahçesindeki anlaşmazlıkları yatıştırma becerisinin bir sınavı olarak görülüyor.

Ermeni yetkililer, Moskova'nın barış gücünü Laçin Koridoru'ndaki engelin kaldırılması için kullanmayı reddetmesi karşısında giderek daha çok öfkelendi. Moskova ise Ermenistan'ın bir anlaşma sağlamak için Avrupa Birliği'nin aracılığına başvurma girişimlerini eleştirdi.

Lavrov, bugünkü açıklamasında, "Müttefik olmamıza rağmen Ermenistan Avrupa Birliği'yle müzakere yapmayı tercih ediyor" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı, Bakü'nün onayı olmadan bölgede Avrupa Birliği'nin herhangi bir şekilde varlığının sonuç vermeyeceğini sözlerine ekledi.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG