Erişilebilirlik

Azerbaycan İsrail’e İlk Kez Büyükelçi Atadı


Muktar Mammadov
Muktar Mammadov

Azerbaycan, İsrail’e ilk kez büyükelçi atadı. Azerbaycan’ın bu girişimini komşu ülke İran’la ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde yapması dikkat çekti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eski bir dışişleri ve eğitim bakanlığı görevlisi olan Muktar Mammadov’u ülkenin ilk İsrail Büyükelçisi olarak atayan kararnameyi imzaladı. Azerbaycan ve İsrail arasında 30 yıldır süren ikili ilişkilerde Azerbaycan ilk kez İsrail’e büyükelçi atamış oldu.

Son yıllarda Azerbaycan’la sıcak ikili ilişkileri bulunan İsrail’inse 1990 yılından bu yana Bakü’de büyükelçiliği bulunuyor. İsrail, son olarak Dağlık Karabağ alanındaki çatışmalarda da Ermenistan’a karşı Azerbaycan’a diplomatik destek verdiğini göstermişti.

Azerbaycan İsrail’in ithal ettiği akaryakıtın yaklaşık yüzde 40’ını temin eden ülke konumunda. Son olarak hem İsrail’de yeniden göreve gelen Başbakan Benyamin Netanyahu hem de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev iki ülke arasındaki ilişkilerden övgüyle bahseden açıklamalar yaptılar.

Azerbaycan, son dönemde İran’la gerilen ilişkilerinin ardından geçen ay İsrail’de büyükelçilik açılmasına olanak tanıyan bir yasası parlamentosundan geçirmişti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan, geçen yıl yaptığı bir açıklamada Azerbaycan’ı, İsrail’le gizli bir ittifak kurmakla, İsrail’i de Azerbaycan’da askeri varlık bulundurmakla itham etmişti.

Bakü yönetimiyse bu iddiaları reddetmişti. Ancak İran’ın Azerbaycan sınırı yakınlarında askeri tatbikatlarını arttırması üzerine Azerbaycan, Cumhurbaşkanı Aliyev’in, Azerbaycan’da üretilen İsrail’in kamikaze insansız hava araçlarıyla poz verdiği fotoğraflarını yayımlamıştı.

Azerbaycan’ın İsrail’deki ilk büyükelçiliği Tel Aviv şehrinde açılacak.

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG