Erişilebilirlik

Azerbaycan ve Ermenistan Dağlık Karabağ Üzerinde Anlaşmaya Vardı


Azerbaycan ve Ermenistan arasında 27 Eylül’de başlayan çatışmaların ardından Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, tarafların ateşkes anlaşması imzaladıklarını açıkladı.

Putin, anlaşmanın gece yarısından itibaren yürürlüğe girdiğini açıkladı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, anlaşmanın kendileri için üzüntü verici olduğunu söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise anlaşma uyarınca Dağlık Karabağ’da yıllardır süren işgalin sona erdiğini, Ermenistan’ın Laçin ve Kelceber bölgelerini de kendilerine kan dökülmeden vereceğini açıkladı. Azerbaycan ordusu bugüne kadar aldığı topraklardan da geri çekilmeyecek.

Erivan karıştı

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın üzüntü verici olarak nitelediği anlaşma sonrasında Ermenistan’ın başkenti Erivan’da sokaklar karıştı. Protesto gösterileri düzenleyen halk, parlamento binasını bastı.

Erivan’da Ateşkes Protestoları
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

Paşinyan, önümüzdeki günlerde bir ulusa sesleniş konuşması yaparak kendilerini anlaşmaya zorlayan koşullar hakkında halka detaylı bilgi vereceğini söyledi.

İmzalanan 9 maddelik anlaşma uyarınca Rusya, Dağlık Karabağ bölgesine bir barış gücü konuşlandıracak.

Rus Askerleri Dağlık Karabağ’a Doğru Yola Çıktı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

9 maddelik anlaşma

Anlaşmaya göre;

Taraflar gece yarısı başlayan ateşkese kadar ele geçirdikleri bölgelerde kalacak.

Ermenistan, Ağdam ve Kazak bölgesindeki topraklardan 20 Kasım tarihine kadar çekilecek.

Dağlık Karabağ ve Laçin hattında, Rusya’ya bağlı 1.960 asker, 90 zırhlı personel taşıyıcı, 380 araçtan oluşan bir barış gücü konuşlanacak.

Taraflar, 6 ay önceden fesih kararı vermedikçe anlaşma 5 yıl için otomatik olarak uzayacak.

Taraflar arasında bir barış komuta merkezi kurulacak.

Ermenistan, 15 Kasım tarihine kadar Kelbecer, 1 Aralık tarihine kadar da Laçin bölgesini Azerbaycan’a geri verecek.

Göçmenler ve mülteciler BM gözetiminde Dağlık Karabağ’a geri dönebilecek.

Savaş esirleri ve tutuklularla cenazeler karşılıklı olarak teslim edilecek.

Azerbaycan ve Nahçıvan Özerk Bölgesi arasında engelsiz bir ulaşım bağlantısı sağlanacak ve bu hat Rusya tarafından kontrol edilecek.

Aliyev Türk askerinin de bölgede görev alacağını söyledi

Öte yandan Rusya tarafından yapılan açıklamada anlaşma uyarınca Rus güçlerinin de Dağlık Karabağ’a doğru yola çıktıkları açıklandı. Anlaşmada Türk askerlerinin bölgede görev alacaklarına dair bir ifade yer almadı. Ancak Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, yaptığı açıklamada, Türk askerlerinin de ateşkesi gözlem göreviyle bölgede yer alacaklarını söyledi.

Anlaşma Azerbaycan’da sevinç gösterileriyle kutlandı.

Anlaşma Sonrası Bakü’de Kutlamalar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:58 0:00

Dağlık Karabağ bölgesi ,1994 yılında imzalanan anlaşmadan bu yana Ermenistan'ın kontrolu altındaydı. Bölgedeki çatışmalarda bugüne kadar 30 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Ermenistan ordusu 27 Eylül'de başlayan son çatışmalarda da 1.200'den fazla askerinin öldüğünü açıkladı. Azerbaycan'ın son çatışmalardaki kayıplarına dair henüz resmi bir açıklaması bulunmuyor.

XS
SM
MD
LG